Smeju li pravoslavci da idu na more?

Diskusije vezane za pravoslavlje

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 28. Sep 2012., 19:55

Nikolic je napisao:Ovo je pretežno forum ateista, pa je stoga normalno da se pretežno skreće pažnja na greške (i troškove) crkve, a ne državno/političkog sistema. Za takve stvari je primerenije udruženje građana Peščanik, kao i (jedine) nezavisne novine u Srbiji.


Jasno mi je da se nalazim na forumu čiji su članovi mahom ateisti, toga sam svestan! Ja sam svoje mišljenje o oporezivanju prihoda Crkve jasno i nedvosmisleno izneo u predhodnom postu i nemam više šta da dodam. Ukoliko neko smatra da se treba ukinuti bilo kakvo budžetsko dotiranje , moram skrenuti pažnju da u ovoj zemlji budžetska izdvajanja kreira Vlada preko Ministarstva finansija a odobrava Skupština, neka pokrene neku inicijativu koja će skupštinsku većinu obavezati na izdvajanje SPC kao korisnika sredstava namenjenih za verske zajednice. Nisam ironičan i ne želim da budem maliciozan ali ja ne znam kako drugačije da prokometarišem Vaš post.

Iako ste ateista, ne mogu da verujem da vam ostali budžetski paraziti koji stostruko više novca isisavaju iz probušenih džepova građana ne smetaju! Ako kao društveno odgovorna osoba želite da ukažete na anomalije budžetske potrošnje, logično je da krenete od najdrastičnijih primera, zar ne? Meni lično dulićev sajt više bode oči nego ceo hram Svetog Save jer oslikava bahatost politički zaštićenog pojedinca, secikesu koji bezobrazno pred kamerama pravda svoj lopovluk i nema nameru bar da se skloni iz javnog života. Svaki gensek mora da se vozi u BMW-u ili AUDI-u od kojih nijedan nije ispod 80.000 a Vi smatrate da je to problematika za neke duge portale. U redu, polemišimo o markicama.
Hvala na trudu što ste grafikonima prikazali strukturu potrošnje budžetskih dotacija. Nisam do sada znao ko koliko troši. Linkove Peščanika i e-novina neću ni strelicom miša da dotaknem a iskoristiću moje diskreciono pravo da ne obrazložim zašto.
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd


Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 28. Sep 2012., 20:03

Sada uzmeš ovu svoju rečenicu, "Meni lično dulićev sajt više bode oči nego ceo hram Svetog Save jer oslikava bahatost politički zaštićenog pojedinca, secikesu koji bezobrazno pred kamerama pravda svoj lopovluk i nema nameru bar da se skloni iz javnog života. Svaki gensek mora da se vozi u BMW-u ili AUDI-u od kojih nijedan nije ispod 80.000 a Vi smatrate da je to problematika za neke duge portale.", i u njoj samo zameniš glavnog aktera, i dobiješ podjednako ispravnu tvrdnju:

Meni lično hram Sv Save više bode oči nego Dulićev sajt jer oslikava bahatost politički zaštićene verske zajednice, secikesu koji bezobrazno kvazi-kulturnim i sumnjivim nacionalnim razlozima pravda svoj lopovluk i nema nameru bar da se skloni iz javnog života. Svaki vladika mora da se vozi u BMW-u ili AUDI-u od kojih nijedan nije ispod 80.000 a Vi smatrate da je to problematika za neke duge portale.

Sve je to naša tužna istina, ali je bitna i vizura.

Uzgred, otkud znaš da neko uzima više para od SPC, kad niko ne zna koliko para namiče SPC?

Ne plaćaju čak ni porez na sveće. Zamisli da se u Srbiji zapali 1.000.000 verskih sveća na dan, i da se tu štrpne samo po 5 dinara poreza... eto već 40.000€ po danu koje je SPC utajila.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 28. Sep 2012., 20:18

MarkoEkmedzic je napisao:Ne plaćaju čak ni porez na sveće. Zamisli da se u Srbiji zapali 1.000.000 verskih sveća na dan, i da se tu štrpne samo po 5 dinara poreza... eto već 40.000€ po danu koje je SPC utajila.


Marko, već sam moj stav o oprezivanju prihoda izneo! Apsolutno sam za to da se prihodi po svakom osnovu koji Crkva ostvari oporezuje kao usluga!! Siguran sam da im je izdavačka delatnost oporezovana kao i svim drugim izdavačima, pošto svoju delatnost obavljaju kao pravno lice. Sa'rana toliko, svadba toliko, neka vode knjige ili budu paušalci ali neka plaćaju! Imaš moj glas i potpis ako pokreneš peticiju!

off topic
Pretera ga sa 1.000.000 sveća :)
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 28. Sep 2012., 20:22

Zašto misliš da je mnogo 1.000.000 sveća?

Ako prosečan vernik zapali 3-5 sveća, to je znači 200-300.000 vernika u jednom danu. Kada pogledaš koliko ima crkava, i koliko ljudi odlazi na groblja svakog dana, mislim da nije malo.

Ali, sve i da nije milionče, poenta je bila u porezu.

Ni za izdavačku delatnost, pravo da ti kažem nisam uveren, ali vredi proveriti. Mislim da su verske zajednice komplet oslobođene svih poreza. Tu mislim naravno na onih 7 koje Zakon o verskim zajednicama prepoznaje kao tzv. "tradicionalne".
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 28. Sep 2012., 20:28

Da ne bude da pričam napamet, evo iz Zakona o verskim zajednicama:

Član 30.

Prilikom obavljanja delatnosti i obezbeđivanja prihoda u skladu sa ovim zakonom crkve i
verske zajednice mogu biti potpuno ili delimično oslobođene poreskih i drugih obaveza,
u skladu sa zakonima kojima se uvodi odgovarajući javni prihod.


Do pre par godina nisu plaćali porez na uvoz automobila, a porez na imovinu ne plaćaju, tj. toga su odavno oslobođeni... zamisli koji su to milioni, obzirom na imovinu SPC...
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 28. Sep 2012., 20:30

Znam da je ona prodavnica SPC u Bulevaru koja prodaje i knjige izdavala fiskalne račune.
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 28. Sep 2012., 20:33

Moguće da su delimično u sistemu, ali na onim kioscima koji su u svakoj crkvi, ne daju se fiskalni računi, a tu se ne kupuju samo sveće, iako one idu najviše.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 28. Sep 2012., 20:38

MarkoEkmedzic je napisao:Da ne bude da pričam napamet, evo iz Zakona o verskim zajednicama:

Do pre par godina nisu plaćali porez na uvoz automobila, a porez na imovinu ne plaćaju, tj. toga su odavno oslobođeni... zamisli koji su to milioni, obzirom na imovinu SPC...


Ne bih da se ponavljam, potpuno sam saglasan sa oporezivanjem prihoda SPC. Oporezivanje imovine je malo škakljiva problematika jer ne možeš oporezovati manastir koji ne prihoduje a vodi se kao spomenik kulture na primer. Prihode da, bez ustručavanja i mislim da je to pošteno! Pogotovu što imaju i donacije koje ne podležu oporezivanju.
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod Nikolic » 28. Sep 2012., 20:43

moesiasuperior je napisao:Iako ste ateista...

Nisam. Antiteista sam 8-)
moesiasuperior je napisao:ne mogu da verujem da vam ostali budžetski paraziti koji stostruko više novca isisavaju iz probušenih džepova građana ne smetaju!

Naprotiv, smetaju mi više nego što možete zaključiti iz mojih postova ovde.

Smeta mi što su amnestirani oni koji su izbegavali služenje vojne obaveze, smeta mi što su onima koji nisu plaćali struju (oko izbora 2000) dugovi otpisani, smeta mi što su legalizovani automobili sa CG tablicama, smeta mi što je legalizacija bespravno izgrađenih objekata jeftinija od legalnog načina dobijanja dozvola, smeta mi što je nadrilekarstvo na mala vrata uvedeno u zdravstvo, smeta mi što je nalaženje posla danas misaona imenica, smeta mi potpuno bespotrebno rasipanje (arčenje) ogromne količine resursa (pre svega toplotne i električne energije), smeta mi i Dulićev sajt i poskupljenje cene interneta da bi centar za njegov razvoj mogao da promoviše (reklamira) sajtove na ćirilici i .rs domene, smeta mi naplata struje prema mernom mestu, fiksnog telefona prema priključku, smeta mi ogromna ekonomska neravnopravnost između npr. Beograda (opština Savski Venac) i Žitorađe, smeta mi što danas nisam mogao da kupim ulje, ne ono iz robnih rezervi već nikakvo (u Beogradu se čujem već rasprodalo, a da do unutrašnjosti nije ni stiglo), smeta mi povećanje PDV-a sa 18 na 20%, povećanje poreza na štednju i kapitalnu dobit sa 10 na 15%... Ako bih nastavio, verovatno bih prekoračio maksimalni broj karaktera u postu.

Smetaju mi mnoge stvari. Međutim, nije im mesto ovde.

moram skrenuti pažnju da u ovoj zemlji budžetska izdvajanja kreira Vlada preko Ministarstva finansija a odobrava Skupština, neka pokrene neku inicijativu koja će skupštinsku većinu obavezati na izdvajanje SPC kao korisnika sredstava namenjenih za verske zajednice.

Hm! Na koji način? Ne osporavam ovaj predlog, daleko od toga, samo me interesuje kako smatrate da bi to bilo moguće izvesti?
Nikolic
 
Postovi: 167
Pridružio se: 05. Jul 2012., 06:50

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod Nikolic » 28. Sep 2012., 20:58

moesiasuperior je napisao:ne možeš oporezovati manastir koji ne prihoduje a vodi se kao spomenik kulture na primer.

Pa koliko samo imamo takvih potpuno beskorisnih (osim u turističke svrhe) a neoporezovanih spomenika. Rastu kao pečurke posle kiše. Kamo sreće da se ne oporezuju mala i srednja izvozno orijentisana preduzeća, ili da se umesto verskih zajednica iz budžeta finansiraju institucije poput Petnice (trenutni ministar prosvete je ukinuo ta izdvajanja pre oko 3 godina).
Nikolic
 
Postovi: 167
Pridružio se: 05. Jul 2012., 06:50

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 28. Sep 2012., 21:26

Nikolic je napisao:
moesiasuperior je napisao:ne možeš oporezovati manastir koji ne prihoduje a vodi se kao spomenik kulture na primer.

Pa koliko samo imamo takvih potpuno beskorisnih (osim u turističke svrhe) a neoporezovanih spomenika. Rastu kao pečurke posle kiše. Kamo sreće da se ne oporezuju mala i srednja izvozno orijentisana preduzeća, ili da se umesto verskih zajednica iz budžeta finansiraju institucije poput Petnice (trenutni ministar prosvete je ukinuo ta izdvajanja pre oko 3 godina).


Na žalost, osim manastira i nekih prirodnih lepota turisti nemaju šta drugo da vide,a na sreću dobro je i da to možemo da im ponudimo, pošto nam se muzeji renoviraju već nekih desetak godina a kako stoje stvari još toliko će se renovirati. Osim muzeja haubica na Kalemgdanu i muzeja oldtajmera u postavci aktuelnog kulturnog ministra, manastiri su jedino posete vredna odredišta. Petnica je tužan primer odsustva bilo kakve strategije u afirmaciji nauke kod mladih ljudi. Šta drugo da kažem?
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 28. Sep 2012., 21:32

Nikolic je napisao:Pa koliko samo imamo takvih potpuno beskorisnih (osim u turističke svrhe) a neoporezovanih spomenika. Rastu kao pečurke posle kiše. Kamo sreće da se ne oporezuju mala i srednja izvozno orijentisana preduzeća, ili da se umesto verskih zajednica iz budžeta finansiraju institucije poput Petnice (trenutni ministar prosvete je ukinuo ta izdvajanja pre oko 3 godina).


Sve se slažem, ali moram (nisam verovao da ću ovo napisati :shock: ) da stanem na stranu Ministra, po pitanju Petnice. Naime, direktor IS "Petnica", Vigor Majić, obrnuo je neverovatnu količinu para proteklih decenija, bez kontrole i bez ikakvog reda, izvršivši, opravdano se sumnja, i niz ozbiljnih pronevera.

Obustava finansija je gruba, ali nažalost trenutno nužna mera, zbog koje naravno najviše ispaštaju mladi... deo žalosne slike današnje Srbije.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 28. Sep 2012., 21:39

Nikolic je napisao:
moesiasuperior je napisao:Iako ste ateista...

Nisam. Antiteista sam 8-)

Pa zar to nije isto?
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 28. Sep 2012., 21:48

Nije isto.

Ateista je neko ko ne veruje ni u jednog boga.

Antiteista je neko ko osim što ne veruje ni u jednog boga, a ako se držimo konteklsta sekularnosti, direktno je suprotstavljen organizovanim verskim zajednicama, ili može biti direktno suprotstavljen organizovanom verovanju u nekog konkretnog boga ili bogove, mada je to teistička definicija.

Dakle, antiteista je aktivniji od ateiste u pogledu suprotstavljanja verksim zajednicama.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 28. Sep 2012., 21:54

MarkoEkmedzic je napisao:Nije isto.



Dakle, antiteista je aktivniji od ateiste u pogledu suprotstavljanja verksim zajednicama.


Znači, antiteista je ateista na steroidima :)
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 28. Sep 2012., 21:58

Ne bih da bilo ko protumači da su antiteisti ljudi koji su fizički agresivni, ili oni koji bi da ruše crkve, maltretiraju vernike, i slično.

Nismo u tom smislu na steroidima.

Mi smo samo oni koji se aktivno protive uticaju organizovanih verskih zajednica na svakodnevni život. Ateista je neko ko ne veruje ni u jednog boga, ali može da bude pasivan i neangažovan u vezi sa društvenim dešavanjima koja oblikuju odnose crkve i države. Antiteisti reaguju, svesni štetnosti takvih veza, uz jasni svest o besmislenosti verovanja u verske bajke.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 28. Sep 2012., 22:09

Oprosti na indiskreciji ali moram nešto da te pitam. Da li u svojim razmišljanjima dopuštaš mogućnost postojanja Tvorca ili si apsolutno oslobođen takve dileme?
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 28. Sep 2012., 22:16

Recimo da sam 99,999997 procenata oslobođen te dileme... procenat koji sam stavio odgovara verovatnoći da je u CERN-u otkriven Higgsov bozon, pa zaključi sam.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 28. Sep 2012., 22:57

@Marko
off topic

Postovani gospodine Ekmedzicu,

ucinili bi ste mi veliku uslugu ako bi ste pisma koja Vam saljem
prosledili gospodinu koji se na Forumu ateista predstavlja kao
"Iluminat 33. stepena". Nisam uspela da saznam njihovu e-mail adresu
tako da su jedina tajna organizacija koju nisam licno obavestila da
ukidam masoneriju, jer nije ispunila svrhu svog postojanja.
Vasu reakciju na ove reci mogu samo da zamislim, ali ne i da Vam
zamerin ,jer je istina o meni mnogo velika i skrivena i od Vas i od naroda.
Gospodin "Iluminat 33. stepena" trebalo bi da zna deo istine...a Vama
zelim da je sami spoznate...U svakom slucaju:verovali ili ne u mene -
budite dobar covek i cinite svima dobro...

S postovanjem
Ruzica Mitkovic
-nezaposleni novinar-
[email protected]

I posle me pitaš šta ću na ovom sajtu? Žena je jednostavno ukinula masoneriju! Ti ćeš imati šta da pričaš unucima!
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 29. Sep 2012., 08:32

Ženi je potrebna stručna pomoć, a naš nakaradni zdravstvaeni sistem je takav da je ne može dobiti dok ne naudi fizički sebi, ili svojoj okolini.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

PrethodniSledeća


cron