Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Diskusije vezane za pravoslavlje

Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod Muramasa » 28. Avg 2012., 12:42

Link ka besmislicama

Srpski vojnice, ako nisi kršten obrati se svješteniku da bi primio sveto krštenje, jer bez krštenja nema spasenja, jer se samo kroz krštenje postaje clan Srpske pravoslavne crkve. Onaj ko nije kršten nema pravo na bilo koji drugi vjerski obred.


Planiram da služim vojsku dobrovoljno i u slučaju rata, učestvujem, ali ne pada mi na pamet da se deklarišem kao član SPC-a. Deklarisaću se i kao nekrst jer mi ne treba ni "spasenje" niti bilo koji "vjerski obred".
Molitve pred bitku

Sine Boziji !!! Ti si polozio dušu Svoju, da nas spaseš. Ti si zapovijedijo i nama da duše svoje polozimo za drugove svoje. Radosno idem, da izvršim svetu volju Tvoju, boreci se za Otadzbinu i vjeru svoju. Naoruzaj me snagom i junaštvom da odolim neprijateljima našim. Ako, pak, bude sveta volja Tvoja da polozim zivot svoj u današnjem boju, milostivo pusti da umrem s tvrdom vjerom i nadom u vjecni blazeni zivot u Tvom nebeskom carstvu. Majko Bozija !!! Sacuvaj me pod pokrovom Tvojim. Amin !!!


Ako bih hteo da budem vernik, izabrao bih recimo da verujem u Tora i Odina. Ova vera mi je previše patetična.
Pa jel on prošao ikakvu obuku, pa da mora da se moli za ono što bi naučio na obuci?

Molitva poslije bitke

Gospode Boze moj, toplu Ti hvalu prinosim, što si me u današnji da milošcu svojom sacuvao od svih vidljivih i nevidljivih neprijatelja, od svake napasti, bijede, nevolje, bolesti, rane i napasne smrti i udostojio me da iz današnje bitke izidjem nepovrijedjen. Amin !!!


Da li to znači da i Hrišćani na neprijateljskoj strani, koji su izgubili bitku ili su ostali osakaćeni treba da zahvale Bogu za svoj poraz?

Molitva za ranjenu bracu

Spasitelju nas, kao što si nekad podigao raslabljenoga kojega su nosili na postelji, tako i sada, o milosrdni, posjeti i iscijeli stradalnike što leze na bolesnickom odru, smrtnom ranom ranjene, jer Ti si jedini koji si poneo neduge i bolesti roda našega i koji kao veoma milostivi sve mozeš. Zaštitnice naš posjeti što prije sluge svoje koji stradaju i izbavi ih od ljutih rana i bolova i podogni ih da Ti pjevaju i neprestano slave Tebe koji jedini voliš covjeka. Amin !!!
"Takozvano ''sveto pismo'' nije ništa drugo no zbornik svih mantijaških sanjarija i petljanija koji nikakvog logičkog smisla nemaju i koje svojim šarlatanskim protivrječjem same sebe gotovo na svakom listu u laž ugone." Vaso Pelagić
Korisnikov avatar
Muramasa
 
Postovi: 180
Pridružio se: 02. Jul 2012., 08:30
Lokacija: Beograd


Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod MarkoEkmedzic » 28. Avg 2012., 12:54

I šta će ako udari pravoslavac na pravoslavca?

Koji od njih je praviji vernik? :D
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod Muramasa » 28. Avg 2012., 13:05

Onaj što je manje vežbao i više se molio, dakle onaj što je poginuo.
"Takozvano ''sveto pismo'' nije ništa drugo no zbornik svih mantijaških sanjarija i petljanija koji nikakvog logičkog smisla nemaju i koje svojim šarlatanskim protivrječjem same sebe gotovo na svakom listu u laž ugone." Vaso Pelagić
Korisnikov avatar
Muramasa
 
Postovi: 180
Pridružio se: 02. Jul 2012., 08:30
Lokacija: Beograd

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod BubaEliminator » 08. Sep 2012., 19:48

Onaj koji prezivi jer je imao boga uz sebe a ne djavola :)
BubaEliminator
 
Postovi: 36
Pridružio se: 08. Jul 2012., 16:30

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod Muramasa » 08. Sep 2012., 19:55

Nikako se ne bih složio sa tobom, jer Hrišćanstvo je vera koja pravi vrline od slabosti i neznanja. To mogu pouzdano da tvrdim zato što im je kalendar pun svetih mučenika, a nigde nemaju svetih junaka. Kod pagana se itekako cenilo ko je koliko odsečenih glava donosio iz boja, ali Hrišćani samo da revnuju - i poginu.
"Takozvano ''sveto pismo'' nije ništa drugo no zbornik svih mantijaških sanjarija i petljanija koji nikakvog logičkog smisla nemaju i koje svojim šarlatanskim protivrječjem same sebe gotovo na svakom listu u laž ugone." Vaso Pelagić
Korisnikov avatar
Muramasa
 
Postovi: 180
Pridružio se: 02. Jul 2012., 08:30
Lokacija: Beograd

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod MarkoEkmedzic » 08. Sep 2012., 22:26

Hahahahahahahaha! Sjajno! Vidi se da su istinska religija koja gaji kult smrti :pop:
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod Nevernik » 14. Sep 2012., 13:48

Religija kontradiktornosti. Negde kaže: kad te neko udari a ti okreni i drugi obraz, a onda na drugom mestu raže pobedu u borbi. Kakva borba kad je "greh" nanositi drugome povrede ili ubiti. Kako to bog koji je po njihovom ljubav i mir može da utiče da neko pobedi ako pobeda znači, ubiti drugo biće? zašto bi "stvoritelj" više voleo jednog nego drugog čoveka? I zašto onda taj bog, kad je svomoćan ne nauči ljude da se ne biju? Kako neko može u ova sr... da veruje?
Nevernik
 
Postovi: 23
Pridružio se: 02. Sep 2012., 13:56

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod stojadinovicp » 14. Sep 2012., 14:08

ne razumeš ti to, nije to kontradiktorno ili nelogično, tvoj problem je što se ograničavaš na ovu našu ljudsku logiku, a zanemaruješ božiju logiku koja nije nelogična, ona je iznadlogična...

aha... aj sad...

inače, ovo nisam izmislio, ovo mi je stvarno jedan njihov "ekspert" na poukama odgovorio...
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod MarkoEkmedzic » 14. Sep 2012., 16:19

Sećam se... još me zaboli mozak od toga... :shock:
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod Nevernik » 22. Sep 2012., 13:27

Samo letimičan pogled na "pisanija" na tom sajtu/forumu dokazuje tačnost ničeove tvrdnje:"pogledajte lica najvećih vernika, to su lica najvećih mrzilaca".
Nevernik
 
Postovi: 23
Pridružio se: 02. Sep 2012., 13:56

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod Muramasa » 23. Sep 2012., 13:20

Pokrenuo Milojkov temu "Da li je normalno osveštavati oružje?" i ja se ubacio da pitam šta oni hoće da postignu tim osveštavanjem imajući u vidu neko magijsko shvatanje tog obreda:

Ne zalazeći u pitanje da li vaša vera odobrava ratovanje (jer me se ne tiče), hteo bih da vas pitam, šta vi zapravo mislite da postižete tim osvećivanjem?
Da se lakše upucava? Da se ne zaglavljuje? Ako je odgovor nešto drugo, nešto duhovno što je izvan mojih ateističkih dometa, ili čak i vaših verničkih, nešto u Božijoj promisli, onda bih radije išao u borbu sa nesvetim oružjem.
Inače, pitao sam i pagane, koje oni imaju rituale kojima na neki natprirodan način poboljšavaju svojstva oružja, ali nisam dobio nikakav odgovor koji bi zadovoljio moje praktične potrebe.

LINK ka PaganForumu

Odmah dolaze nebuloze zbog kojih ja mislim da je Hrišćanstvo u vojsci vrlo štetno

Oruzje se osvecuje da bi se na dobro upotrebilo. Na zastitu otadzbine i nejakih. Ne osvestava se da bi bilo ubitacnije jer postoji savet Crkve da ako Hriscanin mora pucati ne cini to nisanjenjem. Ovde se misli na strastno nisanjenje sa zeljum da se ubije samo da bi se ubilo. Ja sam bio na ratistu i znam kako to izgleda u praksi. Vrlo lako se moze ostati Hriscanin i biti ratnik, neukaljavsi savest.


I tako vernici rasipaju municiju u prazno da ne bi ukaljali savest.

Kao Hriscani verujemo da Gospod moze i nasumice ispaljeno zrno upotrebiti na odbranu od neprijatelja. I ratnik je mirne savesti i neprijatelj pobedjen. Jednostavno je tako. Vise se uzdamo u Boziju pomoc nego u silinu oruzja, zato nas nikad nikad ne treba potcenjivati i smatrati za lak plen jer bi se iznenadio kakvu samo silu i hrabrost Hriscanin ima kad zna da ide u pravedni rat za odbranu vere i nejaci.


I posle kažu da pri prijemu u vojsku ne sme da bude verske diskriminacije. Dakle, Hrišćani su beskorisni i kao obični vojnici, a kamoli kao snajperisti. Njihova jedina svrha je da budu topovsko meso i da prime venac mučeništva.
"Takozvano ''sveto pismo'' nije ništa drugo no zbornik svih mantijaških sanjarija i petljanija koji nikakvog logičkog smisla nemaju i koje svojim šarlatanskim protivrječjem same sebe gotovo na svakom listu u laž ugone." Vaso Pelagić
Korisnikov avatar
Muramasa
 
Postovi: 180
Pridružio se: 02. Jul 2012., 08:30
Lokacija: Beograd

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod stojadinovicp » 23. Sep 2012., 14:13

Jednostavno je tako...

Ugasi mozak i samo prihvati da je jednostavno tako... i posle se pitaju zašto kažemo da je religija virus...
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod Muramasa » 23. Sep 2012., 16:01

Meni je neshvatljivo da neko zbog izmišljenog vazdušastog dvojnika (duše) i drugih imaginarnih bića dovede u opasnost svoje saborce i misiju. Ako budem išao u rat, voleo bih Hrišćani da učestvuju, ali na strani neprijatelja :)
"Takozvano ''sveto pismo'' nije ništa drugo no zbornik svih mantijaških sanjarija i petljanija koji nikakvog logičkog smisla nemaju i koje svojim šarlatanskim protivrječjem same sebe gotovo na svakom listu u laž ugone." Vaso Pelagić
Korisnikov avatar
Muramasa
 
Postovi: 180
Pridružio se: 02. Jul 2012., 08:30
Lokacija: Beograd

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod MarkoEkmedzic » 23. Sep 2012., 16:07

Takvi hrišćani iz te priče neće učestvovati u ratu... bojim se da bi nasuprot sebi imao nekog fanatizovanog ljubitelja "slanja neprijatelja bogu na istinu"...
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod Armaggedon89 » 26. Sep 2012., 14:21

Apsolutno se slažem sa komentarima. Kakve nebuloze, to je strašno. I što reče pametan član, ako bih ja išao u rat, voleo bih da neprijatelj bude kao ovi iz teksta, što rasipaju municiju nasumično pucajući :D

A što kaže Marko, veća je verovatnoća da će na drugoj strani biti ipak neki fanatik željan kazne onima koji ne veruju u ono u šta on sam veruje.
Slika
Armaggedon89
 
Postovi: 18
Pridružio se: 26. Sep 2012., 14:01
Lokacija: Nis, Srbija

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod Rade » 08. Okt 2012., 22:17

Postovani Gospodine
Ja sam misljenja da svako ima pravo da razmislja na nacin onako kako to zeli ali moram da vas upoznam sa jednom filosovskom cinjenicom a to je da pojam Ateista je teoretski pojam koji oznacava neverovanje niusta. Licno smatram da na planeti zemlji nepostoji covel koji neverije NIUSTA nego postoje ljudi koji neveruju u Boga i u natprirodno a oni se u Filosofiji nazivaju ANTITEISTI. Molio bih administratora ovog sajta da ispravi ovu gresku koja ustvari predstavlja jednu filosovsku zackoljicu. Neki ce mozda reci da nemam pojma i da Filosofija nije Filosofija nego Filozofija a moraju da znaju da prvo predstavlja ljubav prema mudrosti s drugo ljubav prema mraku.
Kroz vekove postojale su razlicite vojske i razliciti ciljevi ratovanja. ne postoji vojska koja se nekome nije molila, a bio to Bog ili bogovi ili neki Veliko Vodja. Dakle moltva je uvek postojala i posojace dok postoji vojska i ratovi. Niko od nikoga ne trazi da se moli Pravoslavnom ili nekom drugom Bogu nego da postuje red i poredak koji je ustanovljen. Ako neko iskazuje svoja verska osecanja i to radi svog licnog mira i spokoja , ne dajem nikome za pravo da takav vid postizanja unutrasnje ravnoteze naziva zaostalim i da se buni protiv toga.
Gospodo koji sebe nazivate ATEISTI nek vam je sa srecom i nemam nista protiv da se tako nazivate ali morate da shvatire da ste vi po popisu manjina u zemlji Srbiji i da tako ne bi trebali da namecete kao relevantno svoje misljenje svim ostalim gradjanima koji bili ili nebili nerci makar deklarativno se izjasnjavalu kao pripadnici neke vera a u nasoj zemlji to je Pravoslavlje.
Zelim Vam sve najbolje a ono sto su vama besmislice za druge itekako ima smisla a mislim ada iz vaseg ugla vredi i obratno.
Rade
 
Postovi: 1
Pridružio se: 08. Okt 2012., 21:50

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod MarkoEkmedzic » 09. Okt 2012., 21:48

Uf... odakle početi.

Hajde da krenemo od pravopisa. Rade, u srpskom jeziku se kaže "filozofija", jer je to kod nas tuđica. Da smo Grci, "filosofija" bi nam bila "ljubav prema mudrosti", a "filozofija" "ljubav prema mraku", ali nismo.

Tuđice, odnosno strane reči, koristimo onako kako je to u srpskom jeziku prirodno, odnosno onako kako je jezički logičnije. Zato i nema potrebe tuđicu "filozofija" da bilo ko prevodi unatrag na grčki. To je besmisleno. Zamislite na šta bi ličilo kada bismo tuđicu "auspuh" prevodili unazad na nemački, gde se u orginalu izgovara "auspuf"?

Zato, za početak, nemojte brkati pojmove.

Na srpskom se kaže "filosofija" a ne "filozofija", kaže se "simbol" a ne "simvol", kaže se "simpozijum" a ne "sinposion".

Ako meni ne verujete, a ne morate, imate "Rečnik jezičkih nedoumica", od Ivana Klajna, rad priznat od strane Ministarstva prosvete, Matice srpske, i Jezičkog instituta SANU.

Dalje, grešite kada kažete da pojam "ateista" označava osobu koja ne veruje ni u šta. Ne, ateista je, vrlo precizno definisano, neko ko ne veruju ni u jednog boga, odnosno ni u kakav panteon bogova.

Da opet ne biste meni na reč verovali, evo izvora - ateizam

Antiteista je neko ko osim što ne veruje ni u jednog boga, aktivni je protivnik organizovanih religija.

I za to ne verujte meni na reč, nego pročitajte nešto o tome - antiteizam

Nadalje, ili na kraju, navođenje toga da manjina mora da se pokorava volji većine, pokazuje potpuni nedostatak razumevanja pojma demokratije. Demokratija nije nametanje volje većine, već vladavina prava i zakona, koje je izabrana većina dužna da sprovodi.

Podsetiću Vas da živimo u sekularnoj državi, makar prema Ustavu, i dužnost je svake izabrane većine da taj Ustav poštuje. Uz to, pravoslavlje nije državna religija, i nije argument za diskusiju.

Takođe, Vaše je lično pravo da smatrate da molitva izmišljenim božanstvima nije zaostala. Ipak, činjenice Vas demantuju. Da molitva ima značaja, ljudi ne bi išli kod lekara, ne bi učili za ispite, ne bi učili vožnju i ne bi izvore struje zatvarali utičnicama. Ne, samo bi se pomolili, i kao dobre vernike, njihov (izmaštani) bog bi ih zaštitio od bolesti, padanja na ispitu, sudara tokom vožnje, ili pak strujnog udara.

Možete koliko god hoćete da branite ljudima pravo da te detinjaste stvari smatraju zaostalim, ali sledeći put se setite da li je vredelo da Deda Mrazu tražite pravi svemirski brod, a za Novu Godinu ipak od roditelja dobijete auto na baterije. Jednostavno, ni u jednom slučaju molitve ne pale.

Naravno, nemam ništa protiv da Vi sebe i dalje uveravate da molitve zaista pale, ali ne vredi Vam ni da se ljutite kada se ozbiljni ljudi na to samo nasmeju.

I Vama sve najbolje.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod stojadinovicp » 09. Okt 2012., 21:54

Rade je napisao:Ja sam misljenja da svako ima pravo da razmislja na nacin onako kako to zeli ali moram da vas upoznam sa jednom filosovskom cinjenicom a to je da pojam Ateista je teoretski pojam koji oznacava neverovanje niusta.
Apsolutna neistina. Ako već hoćeš da se koristiš "činjenicama" onda prvo proveri da li je to što tvrdiš zaista činjenica da ne bi ovako lupio glupost. A-teista je negacija od reči teista, što znači osoba koja nije teista. Teista je osoba koja veruje u ličnog boga, stoga je a-teista, ne-teista, osoba koja ne poseduje takvo verovanje.

Rade je napisao:Licno smatram da na planeti zemlji nepostoji covel koji neverije NIUSTA
To šta ti smatraš je samo tvoj problem.

Rade je napisao:nego postoje ljudi koji neveruju u Boga i u natprirodno a oni se u Filosofiji nazivaju ANTITEISTI.
Opet apsolutna neistina. Antiteista je ateista koji je svestan negativnog uticaja religije na čovečanstvo i aktivno se bori protiv tog uticaja.

Rade je napisao:Molio bih administratora ovog sajta da ispravi ovu gresku koja ustvari predstavlja jednu filosovsku zackoljicu.
Ne ispravljamo nepostojeće greške. Tvoje neznanje je jedino koje bi ovde trebalo ispraviti.

Rade je napisao:Neki ce mozda reci da nemam pojma i da Filosofija nije Filosofija nego Filozofija a moraju da znaju da prvo predstavlja ljubav prema mudrosti s drugo ljubav prema mraku.
Nemaš pojma.

Rade je napisao:Kroz vekove postojale su razlicite vojske i razliciti ciljevi ratovanja. ne postoji vojska koja se nekome nije molila, a bio to Bog ili bogovi ili neki Veliko Vodja.
Tako je. Zato je religija, i uopšte verovanje u razne gluposti, uzrok svog zla na zemlji.

Rade je napisao:Dakle moltva je uvek postojala i posojace dok postoji vojska i ratovi.
Tako je. Zato je religija, i uopšte verovanje u razne gluposti, uzrok svog zla na zemlji.

Rade je napisao:Niko od nikoga ne trazi da se moli Pravoslavnom ili nekom drugom Bogu nego da postuje red i poredak koji je ustanovljen. Ako neko iskazuje svoja verska osecanja i to radi svog licnog mira i spokoja, ne dajem nikome za pravo da takav vid postizanja unutrasnje ravnoteze naziva zaostalim i da se buni protiv toga.
Tražim li ja od tebe da mi bilo šta daš a ponajmanje pravo da govorim istinu?

Rade je napisao:Gospodo koji sebe nazivate ATEISTI nek vam je sa srecom i nemam nista protiv da se tako nazivate ali morate da shvatire da ste vi po popisu manjina u zemlji Srbiji i da tako ne bi trebali da namecete kao relevantno svoje misljenje svim ostalim gradjanima koji bili ili nebili nerci makar deklarativno se izjasnjavalu kao pripadnici neke vera a u nasoj zemlji to je Pravoslavlje.
Ova rečenica je toliko glupa da prosto ne mogu ni da odgovaram. Ali, ipak hoću, većina je zatucana, većina je neobrazovana, većina je glupa i što je najgore većina je katastrofalno obmanuta. Ja ću da govorim istinu makar ostao jedini na celoj planeti! Ako vam se ne svidja NEMOJTE DA SLUŠATE!

Rade je napisao:Zelim Vam sve najbolje a ono sto su vama besmislice za druge itekako ima smisla a mislim ada iz vaseg ugla vredi i obratno.
Ne vredi. Besmislice su besmislice objektivno a ne "nama". Verovanje u boga je glupo, objektivno, a ne zato što mi tako "mislimo". Kada shvatiš da postoji objektivna realnost a ne samo subjektivna mišljenja, možda će ti biti jasno.
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod Nikolic » 10. Okt 2012., 15:47

Rade je napisao:i da tako ne bi trebali da namecete kao relevantno svoje misljenje...


Vidimo, Vaša su veoma relevantna.
Nikolic
 
Postovi: 167
Pridružio se: 05. Jul 2012., 06:50

Re: Neke pravoslavne besmislice - molitve za srpske vojnike

Postod Muramasa » 10. Okt 2012., 19:30

Rade je napisao:Postovani Gospodine
Kroz vekove postojale su razlicite vojske i razliciti ciljevi ratovanja. ne postoji vojska koja se nekome nije molila, a bio to Bog ili bogovi ili neki Veliko Vodja. Dakle moltva je uvek postojala i posojace dok postoji vojska i ratovi. Niko od nikoga ne trazi da se moli Pravoslavnom ili nekom drugom Bogu nego da postuje red i poredak koji je ustanovljen. Ako neko iskazuje svoja verska osecanja i to radi svog licnog mira i spokoja , ne dajem nikome za pravo da takav vid postizanja unutrasnje ravnoteze naziva zaostalim i da se buni protiv toga.


Da nisam ateista, i ja bih se molio Toru ili Marsu ili Aresu ili nekom od bogova kod kojih je bogougodno ratovati, ali ako ti osnivač religije kaže da okreneš drugi obraz i ako je crkveni kalendar pun svetih mučenika, a nigde junaka (kao Ahil, Beovulf, Siegried, Dietriech...), ne znam kome pade na pamet da takvu duhovnost uvodi u vojsku.
Planiram da služim vojsku i ne pada mi napamet da prisustvujem popovskim zapevanjima, ni da učestvujem u "osenjivanju krsnim znakom" i sličnim beskorisnim ritualima.
"Takozvano ''sveto pismo'' nije ništa drugo no zbornik svih mantijaških sanjarija i petljanija koji nikakvog logičkog smisla nemaju i koje svojim šarlatanskim protivrječjem same sebe gotovo na svakom listu u laž ugone." Vaso Pelagić
Korisnikov avatar
Muramasa
 
Postovi: 180
Pridružio se: 02. Jul 2012., 08:30
Lokacija: Beograd



cron