Pas nije ništa složeniji od vuka, dakle ne radi se o evoluciji nego o varijacijama. Dalje radi se o gubitku inf. a ne povećanju. Osnovni tip nosi svojstva i jednih i drugih.
Hm. Pretpostavljam da sami uočavate da se ista svojstva (bez obzira da li ih nazivali "varijacijama" ili "evolucijama") mogu primeniti na relaciji "zajednički predak čoveka i majmuna - čovek". To da li se radi o gubitku ili dobitku informacija nije od značaja - psi su se samo bolje prilagodili izmenjenim uslovima okoline. Uz dovoljan nivo mikroskopskih varijacija, eto nove vrste. Bakterija koja može da opstane u sredini u koja je za njenog pretka - srodnika otrovna je po meni sasvim dovoljna da bi mogla da se nazove novom vrstom, ili bar podvrstom.
A te varijacije su ograničene i odnose se samo na vrste, rodove i familije. I one ne mogu da proizvedu novi red. A makroevolucija govori o formiranju novih redova, kao kod prelaza gmizavac-ptica.
Morate da shvatite da priroda nije "digitalna". Postoje na primer organizmi koji se u određenim okolnostima ponašaju kao biljke, a u određenim kao životinje. Tu nema "precizne" klasifikacije kao u npr. matematici. To što jednu vrstu (red/rod/familiju) klasifikujemo ovako, a drugu onako, proizvod je našeg dogovora, opšte prihvaćene konvencije, obzirom da nam to omogućava lakšu komunikaciju. Na Discovery kanalu sam na primer gledao klip sa ribom iz velikih dubina koja feromonima privlači mužjake. Mužjak, 40 puta manji od ženke nju zagrize, tako je oplodi, ali ostaje trajno prilepljen uz nju, kao deo tela. Vremenom mu organi za varenje atrofiraju, a krvni sudovi se povežu sa ženkom, preko njih se hrani ostatak njegovog tela (trup i rep). U takvom primeru ne znam koliko je primerena podela na muško/žensko/hemafrodit.
Kad god se tokom evolucije malo pomalo razvije neka "drastična" promena prelazni oblici po pravilu ne opstaju dugo. Zbog čega? Pokušaću da to predstavim analogijom. Prvi automobil na koji je ugrađen ABS sistem se danas ne proizvodi. Da, on je svojevremeno izvanredno obavljao svoju funkciju, bio je "najbolji od najboljih", ali ta prvobitna verzija ABS sistema se tek začela, tako da je u drugoj, trećoj, petoj seriji bivala sve bolja i bolja, dok je originalna "prelazna forma" brzo zastarela. Isto se danas događa sa svakom oblasti, počev od prve verzije Norton Commander programa, Nokia 3110 mobilnog telefona, do 80086 procesora. Poslovicom izraženo, revolucija jede svoju decu. Danas smo ograničeni na takve kratkotrajne fosilne prelazne evolutivne forme, iz kojih pokušavamo da uklopimo kockice.
Tako da ostaje zakon biogeneze i niko ga neće nikada srušiti.
...
I odmah da vam kažem da nikada nećete stvoriti veštački život.
Da, da. Niko neće pronaći lek od malih boginja, vožnja brzinom većom od 30km/h može oštetiti ljudski mozak, ništa teže od vazduha ne može poleteti, raketa ne može leteti ako se ne "otiskuje" od vazduha, niko neće kročiti na Mesec, nemoguće je poslati bilo šta na druge planete... Sve ove stvari su nekada smatrane nemogućim. Da nisu samo smatrane, ja bih danas bio mrtav, od pucanja crvuljka slepog creva. Lično smatram da je kreiranje veštačkog života samo pitanje vremena. Već danas je moguće 3D štampačima napraviti npr. krvne sudove. Pretpostavljam da će veštački nastao život postati moguć do 2200-te. Ipak, ni to ne bi "dokazalo" da se život na zemlji razvio spontano, već bi samo oborilo jednu od brojnih savremenih dogmi - u ovom slučaju vitalizam - životnu silu.
Tek kada se stvori veštački život onda ćete oboriti zakon biogeneze i opet ne upotpunosti, jer to čovek izvodi u prirodi se nikada ne bi desilo.
Nikada? Baš nikada? Pokušajte za trenutak da uporedite potpuno slučajnu pojavu živog replicirajućeg organizma sa pisanjem svrsishodnog kompjuterskog programa u Basic-u, korišćenjem generatora slučajnih karaktera. Pretpostavimo da koristite ASCII kod, i da je najjednostavniji program tipa:
- Kod: Obeleži sve
10 RUN
Ovaj program ne radi ništa svrsishodno, samo se neprekidno izvršava. U memoriji se BASIC komande često čuvaju samo jednim bajtom (tokenom), tako da bi bilo dovoljno da se "pogodi" svega 5-6 bajtova da bi program bio potpuno ispravan. Verovatnoća da će se ovo dogoditi iznosi 1/(256*256*256*256*256*256)=1/281474976710656. U asembleru bi npr. bio dovoljan jedan jedini bajt (npr. NOP instrukcija), sa verovatnoćom od 1/256.
Ukoliko se većina površine planete, ili (hajde da smanjim) polovina planete predstavi organskom supom pogodnom za razvoj prvobitnih oblika života, ukoliko je za spontano slaganje ćelije dovoljna jedna sekunda, ukoliko je dovoljno mesto za slaganje molekula 1mm[sup]3[/sup] blizu površine vode(npr. do 3m dubine), onda bi efekat bio isti kao da ste taj zadatak pronalaženja prvobitnog kompjuterskog programa prepustili milijardama generatora slučajnih brojeva. Naravno, na pravilno slaganje prve "žive" ćelije svakako bi uticalo i sunčevo zračenje, i talasi vode, i pogodna kombinacija materijala u blizini ćelije, i gromovi, i jonizujuće zračenje... Mnogo stvari. Ali verovatnoća je veća od nule, u skladu je sa teorijom evolucije, genetikom, geološkim i radioaktivnim datiranjem fosila, a eksperiment je prevazišao početna očekivanja.
Bog je stvoritelj sveta, biće nedostižno za ljudski razum.
Ako je bog stvoritelj sveta ko je stvoritelj boga? A bogorodice? Kako to znate? Ako je "nedostižno", kako to da je vama dostižno? Možete li reprodukovati eksperiment kojim se to "nedostižno" učinilo "dostižnim" nekim drugim, obzirom da je to verovatno bilo neophodno kako bi Vi saznali za njegovo postojanje?
Dakle čovek ne može upotpunosti shvatiti Boga.
Ne važi li to i za Betmena, Spajdermena, Šivu, Zevsa, Pana, Vudu, Budu, Leteću Špageti Neman, Deda Mraza... Ako važi, koja je od ovih religija prava, obzirom da skoro sve osuđuju, pa i kažnjavaju neistomišljenike?
Njegova svojstva su sva pozitivna.
Euklidov paradoks: "Može li
svemogući Bog da stvori toliko težak kamen da ga ni sam ne može podići?"
Niko ga nije video.
Kako znate da je star? Kako znate da je belac? Kako znate da ima bradu? Kako znate koje mu je boje kosa? Kako znate da se ne farba? Kako znate da je muško? Kako znate da ne nosi masku? Kako znate koja mu je omiljena boja odeće? Kako znate da liči na ljudsko biće (nemojte samo Bibliju uzimati kao dokaz - njeno opovrgavanje teži beskonačnosti), a ne na puža, kornjaču, bagrem, humus, vodenu paru ili crnu rupu? Obzirom da vam je poznata biologija, nije li logično da je Isus žensko, po
paradoksu bezgrešnog začeća?
Ali ni ti nisi video prlazak ptica-gmizavac, tako da svi nužno dolazimo u verovanje.
...
A sada kako ti smatraš da je evolucija tačna, a niko nije video te prelaze?
Joooojjj! Sada mi je jasno zbog čega postoji pravilo 8-1. Elem, potvrili su ih fosilni ostaci. Potvrdila ih je genetika. Potvrdili su ih razne metode datiranja. Delimično ih potvrđuje
postojanje predaka i naslednika - gmizavaca i ptica. Postojanje boga, Zevsa, Pana, Afrodite, Hada, vampira, veštica, duhova, Nevidljivog ružičastog jednoroga, Leteće špageti nemani, Deda Mraza & co, kao ni njihovih predaka ni naslednika (Bogorodica, sveti duh, Isus) i dlaje nije potvrđeno.
Postoje dve teorije koje su glavne oko ovoga i ne mogu biti obje istinite. One teorije koje govore o vanzemaljcima su neozbiljne. Samo ove dve su ozbiljne.
Lažna dilema,
izbor najdopadljivijih.
Jeste li ikada golim okom videli amebu? Samo DA ili NE, pustite ono "pa za to treba mikroskop". Čak i kada npr. prođete pored automobila možete na osnovu njegovog toplotnog zračenja (posrednog dokaza) zaključiti da li je bio u pogonu prethodnog sata. Ukoliko o automobilu pitate dekicu koji se odmara u dvorištu ispred koga je parkiran automobil, on će to najverovatnije potvrditi. Potvrdiće i bakica sa druge strane ulice. Ukoliko ste baš uporni i imate debele veze, pa proverite snimke sa kamera na semaforima, podatke sa naplatnih rampi, podatke o registraciji, verovatno možete otkriti ne samo odakle je došao, već možete rekonstruisati gotovo celu trasu, prosečne brzine na pojedinačnim deonicama i vremena prolaska na pojedinim tačkama. A opet ga niste videli! Isto tako na osnovu fosilnih ostataka možete zaključiti kako su se razvijali prelazni oblici, pa onda na osnovu genetskih zapisa možete utvrditi koje vrste su se razvile od kojih, pa onda na osnovu raznih metoda datiranja možete odrediti starost fosila, i ako se svi ovi podaci
savršeno uklope, onda je dodatna teorija, pogotovo sa tako ozbiljnim propustima (niko ga nije video, čuo, osetio, izmerio, detektovao na bilo koji pouzdan način) suvišna.
Mutacije nastale pod raznim uslovima (muramasa je pomenuo samo jedan) daju odgovor i za grip i za rak. Da nema evolucije, ne bi ni bilo ovih bolesti.