Pakao kao vaspitno-popravna mera

Diskusije o religiji za koje još uvek nema odvojene kategorije ispod

Pakao kao vaspitno-popravna mera

Postod Tale » 15. Jul 2012., 20:17

Pretnja paklom je najcesci metod religije, ako nisi dobar ides u pakao, ako nisi vernik odredjene religije ides u pakao,itd... Ako neko ne veruje mozes da mu pretis paklom koliko hoces, ne mozes nekog prisiljavati da bude vernik ako to nije. Budi dobar inace ides u pakao, ovako nesto meni veoma smeta. Npr, sabiraj dobra dela za nebo i slicno.

Covek treba biti dobar zato sto je Dobro biti dobar, mozda je malo lose definisano, neko ce sigurno to bolje definisati. A ne zato sto ces ici u pakao, zbog straha od nekog mesta ili natprirodnog bica. Treba pomagati coveku zato sto je to Dobro, Lepo, Civilizacizovano, LJudski, itd, a ne iz interesa ili straha. Mislim da coveku ne treba platiti za dobra dela, npr. vecnoscu, jer ce tada njegova dela biti iskrenija, jer ih je ucinio iz ciste dobrote.

Ako se sve zavrsava smrcu, zelim da moja dobra dela (ako nekad i uradim nesto dobro) budu plod moje iskrene zelje da se nekome pomogne, a ne da budu nebeski zalog za vecni zivot.
Tale
 
Postovi: 97
Pridružio se: 03. Jul 2012., 13:20


Re: Pakao kao vaspitno-popravna mera

Postod stojadinovicp » 15. Jul 2012., 20:26

be good for goodness sake, not for fear of punishment...
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka

Re: Pakao kao vaspitno-popravna mera

Postod MarkoEkmedzic » 15. Jul 2012., 21:14

Upravo tako, ako ćeš biti dobar (u svim varijetetima dobrote, da sad ne definišemo sve i svašta), budi dobar zbog sebe, svog okruženja, ljudskosti, a ne zbog straha od kazne... izem ti te koji su nasilu dobri, pa njima čim bi maknuo ono čega se plaše, pretvorili bi se u krvnike!
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Pakao kao vaspitno-popravna mera

Postod SvirepaNirdala » 16. Jul 2012., 09:25

Tale je napisao:Pretnja paklom je najcesci metod religije, ako nisi dobar ides u pakao, ako nisi vernik odredjene religije ides u pakao,itd... Ako neko ne veruje mozes da mu pretis paklom koliko hoces, ne mozes nekog prisiljavati da bude vernik ako to nije. Budi dobar inace ides u pakao, ovako nesto meni veoma smeta. Npr, sabiraj dobra dela za nebo i slicno.

Covek treba biti dobar zato sto je Dobro biti dobar, mozda je malo lose definisano, neko ce sigurno to bolje definisati. A ne zato sto ces ici u pakao, zbog straha od nekog mesta ili natprirodnog bica. Treba pomagati coveku zato sto je to Dobro, Lepo, Civilizacizovano, LJudski, itd, a ne iz interesa ili straha. Mislim da coveku ne treba platiti za dobra dela, npr. vecnoscu, jer ce tada njegova dela biti iskrenija, jer ih je ucinio iz ciste dobrote.

Ako se sve zavrsava smrcu, zelim da moja dobra dela (ako nekad i uradim nesto dobro) budu plod moje iskrene zelje da se nekome pomogne, a ne da budu nebeski zalog za vecni zivot.


Ili, kako je to moja baba rekla kad su je jednom telefonskim putem anketirali u vezi sa religijom: "Ebale vas vase bozje zapovesti, nije njih nikakav bog napisao ili nekom rekao, vec su ljudi shvatili da je lepo biti dobar i pomagati drugima!"
SvirepaNirdala
 
Postovi: 3
Pridružio se: 15. Jul 2012., 15:38

Re: Pakao kao vaspitno-popravna mera

Postod NoodlyAppendix » 16. Jul 2012., 11:39

U tome je i ironija prozivanja od strane vernika o nedostatku morala kod ateista, kao i jezivost izjava tipa: "vas nista ne sprecava da ubijate, nece vas stici vecna kazna". Ako dezurne "moraliste" od uzimanja necijeg zivota sprecava samo strah od (vecnog) zatvora, a ne osecanje da je tako nesto pogresno, onda zlo i naopako. Baska sto se to ne zove moral.
Btw, produkt takvog odgajanja i uterivanja morala - Religious Trauma Syndrome
Korisnikov avatar
NoodlyAppendix
 
Postovi: 68
Pridružio se: 29. Jun 2012., 01:07



cron