Ћирилица


Ћирилица

Postod Bergmanfilm » 26. Avg 2012., 16:37

Tema je premeštena iz "Korišćenja foruma", zato što se bavi pitanjima vezanim za nacionalnu kulturu, više nego za samo korišćenje foruma

Хтео сам само нешто да питам, интересује ме. Јесам ли ја једини атеиста у Србији који пише ћирилицом?
Волео бих да чујем ако има још неко ко је атеиста и пише ћирилицом, баш ме занима.
Кад год напишем нешто људи имају стереотипе и предрасуде да сам националиста или још горе нациста.
Волим да пишем ћирилицом, атеиста сам, никад нисам веровао у бога и рекао бих да сам више антитеиста него атеиста, тј. мислим да је добро што бог не постоји, било би забрињавајуће да постоји.
Огроман сам фан Вука Караџића, мислим да је он један од најбољих и највећих људи са ових простора, јер је смислио одличну азбуку која је и данас најбоља за мој матерњи језик и тако почео да писмени и образује српски народ што је револуционарно и што ја јако ценим, јер од писмености креће наука, уметност, напредак, цивилизација. И, да жао ми је што толико пуно националиста пише ћирилицом кад немају шта паметно да напишу. Више бих волео кад би националисти преузели латиницу, а мени атеисти оставили Вукову азбуку.
Тако да сам само то хтео да питам.
Bergmanfilm
 
Postovi: 16
Pridružio se: 26. Avg 2012., 16:11


Re: Ћирилица

Postod MarkoEkmedzic » 27. Avg 2012., 14:22

Naravno da nisi jedini.

Na netu, gde se kači i dosta linkova, citata i slično, većina nas piše, tj. kuca latinicom.

U privatnoj prepisci, ako pišem nešto što je zvaničnije, ja recimo češće koristim ćirilicu, a za brze beleške latinicu.

Ti nacionalisti se ionako kače za apstrakciju, kakav je pojam nacije, tako da ne treba da te mnogo dotiče njihovo besmisleno srbovanje, i uzdizanje ćirilice kao nekakvog simbola srpstva.

Da išta znaju o istoriji ovog prostora, forsirali bi glagoljicu :D
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Ћирилица

Postod stojadinovicp » 27. Avg 2012., 15:07

Ja se potpisujem koristeći ćirilicu. To mi je ostalo iz mlađih dana kada sam pobegao za ameriku, pa je više bilo "njima u inat" nego iz bilo kog drugog razloga. Ali evo i dan danas se tako potpisujem.

Ćirilica, isto kao i latinica, je samo oruđe, alat. Isto kao i jezik. Imaju svoju svrhu, služe nam da postignemo određeni cilj. Kada su ćirilica i latinica u pitanju, taj cilj je da neko to uspe da pročita, kada je jezik u pitanju, cilj je da neko to razume.

Sobzirom da postoje ljudi koji ne umeju da čitaju ćirilično pismo, moj cilj će bolje biti ispunjen ako pišem latinicom. Još nisam sreo nekoga ko razume ćirilično pismo a ne razume latinično.

Nisam emotivno vezan ni za ćirilicu, ni za latinicu, isto kao što nisam emotivno vezan za srpski jezik ili engleski, nemački, itd. Isto kao što ne bih bio emotivno vezan za motiku ili kosilicu. Koristim ono oruđe koje mi najbolje služi da postignem određeni cilj.

To je sve.
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka

Re: Ћирилица

Postod Muramasa » 28. Avg 2012., 12:46

MarkoEkmedzic je napisao:Da išta znaju o istoriji ovog prostora, forsirali bi glagoljicu :D


Znaju oni Deretićevu "istoriju", ali opet ne forsiraju Srbicu, drevno pismo koje je "akademik" Deretić rekonstruisao na osnovu ploča nađenih u Vinči, a koje su datirane oko 5000 godina pre nove ere. To jasno govori da i oni idu linijom manjeg otpora.

Nije ovo Ihtus pa da forsiramo ćirilicu ili da nekome nešto namećemo. Slažem se sa Peđom, da je pismo samo sredstvo.
"Takozvano ''sveto pismo'' nije ništa drugo no zbornik svih mantijaških sanjarija i petljanija koji nikakvog logičkog smisla nemaju i koje svojim šarlatanskim protivrječjem same sebe gotovo na svakom listu u laž ugone." Vaso Pelagić
Korisnikov avatar
Muramasa
 
Postovi: 180
Pridružio se: 02. Jul 2012., 08:30
Lokacija: Beograd

Re: Ћирилица

Postod MarkoEkmedzic » 28. Avg 2012., 13:07

Taman posla, što se mene tiče, i jezik i pismo sasvim po želji, dokle god uspevamo da se sporazumemo.

A sporazumevanje i razumevanje su prava tema :)
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Ћирилица

Postod Esther » 29. Avg 2012., 21:25

Smatram da je nas jezik bogatiji od mnogih drugih upravo zato jer ima dva pisma i da oba treba cuvati i njima se koristiti, jer nema svaki stanovnik planete takav izbor. I plus jos, cirilica ima 1 glas- 1 slovo, sto je cini skoro pa savrsenim pismom. Sve su to stvari za koje bar ja mislim da vrede.

A nacionaliste ne bih ni da komentarisem, to ionako ne zna ni rodjeni jezik kako treba, cudi me kako su sa tako niskim IQ-om uopste i naucili da pisu. :facepalm:

A crkva koja se danas busa cirilicom bi svojevremeno, da je samo mogla, Vuka udavila u prvom najblizem bunaru.
Korisnikov avatar
Esther
 
Postovi: 36
Pridružio se: 08. Jul 2012., 08:23

Re: Ћирилица

Postod MarkoEkmedzic » 29. Avg 2012., 21:34

Tako je :bravo:

Naknadna pamet i licemerje su ga potom sa'ranili zajedno sa Dositejem pravo u crkvi, simbolično pljunuvši na njih, onda kada su napokon mogli, a to je kad su već umrli.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Ћирилица

Postod Bergmanfilm » 01. Sep 2012., 07:45

Esther. Одличан коментар. Имам осећај док читам твој коментар као да читам нешто што сам ја написао. Слажем се у потпуности.
Bergmanfilm
 
Postovi: 16
Pridružio se: 26. Avg 2012., 16:11

Re: Ћирилица

Postod Esther » 01. Sep 2012., 12:20

Mnogo je lose za cirilicu to sto su poceli da je povezuju sa maloumnim ideologijama poput nacionalizma. Cesto normalni i zdravi ljudi, makar negde u podsvesti nose to da je mozda bolje nesto da napisu latinicom, da slucajno neko nekad negde ne bi pomislio da je pisac poluluda i polupismena naci budaletina. Ne da to svesno misle, niti stalno, ali ipak tu negde u malom mozgu stoji, jer su pomenuti utalibanisali cirilicu, i napravili od nje pismo neobrazovanih, verski i nacionalno ostrascenih delova drustva, i stvarno ce trajati i vremena i zivaca da se to vrati na svoje mesto. :(
Korisnikov avatar
Esther
 
Postovi: 36
Pridružio se: 08. Jul 2012., 08:23

Re: Ћирилица

Postod MarkoEkmedzic » 01. Sep 2012., 12:32

Ja se nekako uzdam u prosvećivanje, koje će te ekstremiste, nakon nekoliko generacija pretvoriti u malu, zatvorenu, izolovanu i samoistrebljujuću sektu, nasuprot većem delu čovečanstva koje će komunicirati onako kako je praktično, brzo i opšte prepoznatljivo.

Jezik treba čuvati kao takav, ali ne možeš se zarobiti u prošlosti, slepo odbijajući da kreneš napred.

Ili možeš... na svoju štetu...
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Ћирилица

Postod Esther » 01. Sep 2012., 14:42

Hvala, Bergmanfilm. :wink:
Korisnikov avatar
Esther
 
Postovi: 36
Pridružio se: 08. Jul 2012., 08:23

Re: Ћирилица

Postod Bergmanfilm » 07. Sep 2012., 10:56

Слажем се да је јако добро што имамо 2 писма и слободу избора који други народи немају и да је писмо увек и треба увек да буде по слободи личног избора.
То о практичности се не слажем. Српска ћирилица и латиница нису практичне тј. једнако су непрактичне у свету, јер за оба писма је потребно знати српски језик. Ја кад видим коментар на Немачком, Мађарском, Шведском језику на латиници, не разумем га јер не знам језик.
Лично преферирам ћирилицу јер сам осим тога што сам по професији софтверски инжењер и по хобију филмофил, ја сам и технолошки залуђеник, зато вероватно волим и преферирам једно слово и знак једнако један глас систем.
Мој омиљени језик је енглески и велики сам заљубљеник у енглески и једини је језик који знам осим матерњег и то знам га боље од матерњег. Почео сам да учим енглески са 6 година у приватној школи и рано сам га усавршио и ја лично мислим и осећам да је то најлепши, најбољи и најпоетичнији језик на свету и сва срећа да га скоро цео свет зна и то је једини практични језик за комуникацију, јер тако комуницирам са мојим интернет пријатељима у свету и 90% моје комуникације, коментара је на енглеском са странцима из Русије, Јапана, Израела, Кине, Индије, Грчке и многих других земаља (а они сви пишу својим матерњим писмом, а са мном се наравно дописују на енглеском). К
Коментари које пишу сви народи у свету на свом матерњем језику, то је практично за комуникацију само за тај језик и народ.
Bergmanfilm
 
Postovi: 16
Pridružio se: 26. Avg 2012., 16:11

Re: Ћирилица

Postod stojadinovicp » 07. Sep 2012., 13:33

Bergmanfilm je napisao:То о практичности се не слажем. Српска ћирилица и латиница нису практичне тј. једнако су непрактичне у свету, јер за оба писма је потребно знати српски језик. Ја кад видим коментар на Немачком, Мађарском, Шведском језику на латиници, не разумем га јер не знам језик.
Hrvati, Bosanci, Slovenci...
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka

Re: Ћирилица

Postod Ijao » 12. Sep 2012., 17:12

Не брини се, ниси. Ја и један дечак у разреду смо строги ћириличари.
Није зато што смо фундаменталисти око писма, него сматрамо да се ћирилица слабије користи код млађих генерација. Понекад користим латиницу, али мало ређе. Буквално само кад причам са другим људима из бившег СФРЈ.

А за националисте (као што Esther каже), они ни сами не знају свој језик. Чак само пишу "Србски", па га намерно уништавају тако. Немају они појма о родољубљу, једино им је стало до Русије. Барем сам ја тако видела...
((И онако да кажем, слабије знам српски. Интензивније га учим ових дана, више сам имала енглеског утицаја зато што сам живела на Малти дуго година.))
Korisnikov avatar
Ijao
 
Postovi: 1
Pridružio se: 12. Sep 2012., 16:25
Lokacija: Београд

Re: Ћирилица

Postod Mwalimu » 24. Sep 2012., 22:05

Ester, pogrešno je misliti da je neki jezik "bogatiji" od nekog drugog, a pogotovo zbog pisma. Pismo nije u neposrednoj vezi s jezikom. Jezik je stariji od pisma i ne zavisi od njega. Turci su dvadesetih godina prošlog veka prešli s arapskog pisma na latinicu, pa se ništa kljućno nije desilo s turskim jezikom. I Rumuni su s ćirilice prešli na latinicu pa je rumunski jezik ostao ono što je bio, nemački je napustio goticu i prešao na latinicu, vijetnamski sa svog autohtonog pisma na latinicu...

A kad je reč o "bogatstvu" jezika: svi koncepti postoje u svim jezicima sveta, samo nisu nužno u svim jezicima leksikalizovani. Jednostavnije rečeno, različiti jezici imaju sve potrebne reči kojima označavaju predmete i pojmove i njihove nijanse koji su deo njihove životne stvarnosti, a nemaju izvorno reči za pojmove koji nisu deo njihove stvarnosti. Na primer, u jezicima nekih indijanskih plemena u Južnoj Americi ne postoje reči za naše pojmove "levo" i "desno" koji se oslanjaju na simetriju ljudskog tela. ALi zato, ako govornika nekog od tih jezika zatvorite u potpuno mračnu prostoriju, on će nepogrešivo odrediti gde su strane sveta koje u njegovom pojmovniku predstavljaju glavne repere za orijentaciju u prostoru. Zato će govornik tog jezika, u zavisnosti od mesta na kome se nalazi, reći da ga boli "zapadno koleno" ili "severna ruka"...

Jednom mi je jedan muzičar, koji me je čuo da s nekim strancem govorim francuski, tvrdio da je naš srpski jezik "najbogatiji na svetu", a u potvrdu toga pitao me kako bih ja na francuskom rekao da je neko "drčan". Kao odgovcor ponudio sam mu desetak pojmova na francuskom za koje ne postoje pravi ekvivalenmti u srpskom jeziku, ali ne zato što je srpski jezik "siromašan" već zato što ti pojmovi nisu deo naše realnosti. Na primer, u francuskom postoji dvadesetak prideva kojima se označavaju određena svojstva vina, u srpskom postoji samo "crno", "belo" i "pitko", ali zato u srpskom postoje vrlo precizni nazivi za sve stepena direktnih i pobočnih srodstava kojih u francuskom nema (šurnjačići, pašenog i sl.). Pri tom, ta reč "drčan" dobila je današnje značenje tek nedavno, pre dvadesetak godina, u smislu nekog ko ima velike ambicije i malo skrupula, dok se njegovo izvorno značenje odnosi na one koji ne mogu da odole kad vide da neko jede pa i sami odmah dobiju neodoljivu želju za jelom. Za tu pojavu poostojao je i izraz "raban" u nekim krajevima na Kosovu i na jugu Srbije...

Inače dvoazbučnost nije samo srpski specijalitet. Dovoljno je pogledati šta nudi Microsoft kao izbor kodnih rasporeda i tastatura za sve moguće jezike, pa shvatiti da većina srednoazijskih država bivšeg SSSR- koristi najmanje dva pisma, među kojima i ćirilicu, da čak i Eskimi imaju kao izborno pismo ćirilicu!

Ja koristim ravnopravno oba pisma i u služebenoj i u privatnoj upotrebi, a ako čitam neki zanimljiv tekst često i ne primećujem na kom pismu je napisan. Ne vidim u tome nikakvu štetu (a šteta bi bila, na primer, ako bi Srbi zbog te činjenice bili manje pismeni od drugih, što sigurno nije slučaj) i vrlo odlučno se borim protiv namere proterivanja latinice za koje se zalaže udruženje "Ćirilica" koje je osnovao izvesni g.Zbiljić u Novom Sadu, a s kojim (i njegovim izrazito nacionalističkim istomišljenicima) sam vodio vrlo živu polemiku, a i sad pomekad odgovorim na takve napise u "Politici". Proredio sam takve reakcije u štampi shvativši da je polemika s naconalistima, baš kao i sa vernicima (a naročito s pomodarskim "vernicima", s onim pravima je ponekad i moguća), neproduktivna jer nacionalisti svoje stavove zasnivaju na iracionalnim postavkama i, vrlo često, na elementarnom neznanju, a nemoguće je "prosvećivati" nekoga kroz javnu polemiku, pogotovo što njihova tvrđenja vrlo često potiču od nekih ličnih frustracija (primer: imam poznanicu koja je obožavala francuski jezik zato što je njen muž između ostalih jezika odlično znao i francuski, diplomatsko dete, živeo u raznim zemljama pa naučio. Kad ju je napustio, počela je da patološki mrzi francuski jezik i da tvrdi da je grozan, "pederski" i sl.).

Sasvim na kraju, u mladosti sam poznavao jednog protestantskog pastora, kalvinistu iz Ženeve, koji mi je otvoreno pričao da periodično ima velike sumnje u svoju veru, sumnje koje ponekad idu i do odbacivanja vere, ali da se veri ipak vraća jer mu ona donosi utehu (imao je bolesno dete koje je umrlo kad je napunilo 27 godina). Imam i jednog kolegu, prevodioca, koji je pritom i teolog, bivšeg ateistu, s kojim je razgovor moguć, ali to su vrlo retki izuzeci.

Izvinjavam se zbog opširnosti, ona valjda dolazi s godinama :(
Mwalimu
 
Postovi: 2
Pridružio se: 24. Sep 2012., 12:47

Re: Ћирилица

Postod Esther » 12. Okt 2012., 14:55

Pa nisam mislila da ima bogatiji recnik jer je takvo nesto besmisleno, vec da je prosto lepo sto imamo izbor koji mnogi drugi jezici nemaju. A svakako nismo jedini koji imaju dva pisma. ;)

Inace, kosa mi se na glavi digne kad pocnu da mi proganjaju latinicu iz jezika.

http://srpskalatinica.tripod.com/
Korisnikov avatar
Esther
 
Postovi: 36
Pridružio se: 08. Jul 2012., 08:23

Re: Ћирилица

Postod stojadinovicp » 12. Okt 2012., 15:20

Esther je napisao:http://srpskalatinica.tripod.com/

a jesu li mogli malo zelenijeg da ga naprave...

Sorry Esther, ali kad otvorim taj sajt dođe mi da zaboravim da je latinica ikad postojala..............
:wall:
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka

Re: Ћирилица

Postod MarkoEkmedzic » 12. Okt 2012., 19:48

Ideja odlična, ali je zaista odabir boja katastrofa... od svetlo zelene su me zabolele oči momentalno, pa sam morao da copy/paste tekst u Word, da bih pročitao... :geek:
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Ћирилица

Postod Esther » 20. Nov 2012., 08:25

A sta sad da se radi, takav je kakav je. :mrgreen: Mozda je zelen od muke?
Korisnikov avatar
Esther
 
Postovi: 36
Pridružio se: 08. Jul 2012., 08:23



cron