Poruka od jednog protestanta

Diskusije o religiji za koje još uvek nema odvojene kategorije ispod

Poruka od jednog protestanta

Postod stojadinovicp » 02. Jan 2015., 10:36

Stigla mi je sledeća poruka u inbox. Kako ne volim privatne prepiske već volim da sve bude javno i otvoreno, odgovoriću ovde.

Poruku je poslao Ištvan Horvat.

Druže, nešto baš ne verujem u te paganske običaje, božiće, nove godine i slično, ali ipak, možda nije loše da makar ti od srca poželim uspešnu i dobru kalendarsku 2015 godinu, posebno kada je u pitanju borba za sekularizaciju društva.

Da, dobro si me čuo. Ja sam inače, takođe sekularista. Ni oni se među sobom ne slažu u svemu, da se razumemo, ali ja sam neko ko smatra da država treba da bude indiferentna prema svakoj religiji, to jest, da ne favorizuje niti jednu. Čak sam razmišljao i ja sam da napravim video i objasnim zašto ja, kao VERNIK, sam za sekularno društvo, ali izgleda da sam promenio mišljenje kada sam video ponašanje budućih "sekularista."

Naravno da ipak cenim pravoslavnu crkvu, jer smo deo kulture u kojoj je ona ostavila trag (kakav god), možemo da mislimo i loše i dobro o njoj (ali ne i da u svemu i sve generalizujemo, kako sam primetio da tvoja bratija rad), ali ipak, smatram da će država biti najbolja onda kada pred njenim zakonima svi budu jednaki. Inače, nisam pravoslavac, protestant sam.

Na žalost, diskusiju nećemo nastaviti na grupi (sećaš se da si mi obećao da ćemo diskutovati) iz koje su me izbacili, ne bih rekao da je postojao i jedan jedini valjan, logičan, argumentovan razlog. To su mi rekli nekoliko njih, ima i ateista koji su mi to rekli. S toga, ja bih samo da ti postavim nekoliko pitanja, pa ti kad možeš i kako možeš, odgovori mi. Ako smatraš za zgodno. Ako misliš da me vređaš i omalovažavaš kao neki sa te grupe, ne troši previše vremena, jer sam siguran da nemaš šta novo da mi kažeš a što mnogi pre tebe to već nisu.

E da, hvala ti što si lajkovao onu moju temu (što me je prijatno iznenadilo, priznajem) u kojoj sam predstavio sebe, što sam smatrao činom kulture a ipak sam dočekan uz primitivizme i verbalne uvrede. Ne bih da me pogrešno shvatiš, ali, ja sam pravio neke forume i pisao pravila, bio moderator, pisao na hiljade komentara, tako da nije loše da imaš ove definicije na umu kada sledeći put diskutujete sa neistomišljenicima:
Verbalna uvreda - izjava omalovažavanja kojom se vređa čast i ugled lica na koje se izjava odnosi.

Primitivizam je osobina nedovoljno obrazovanih i pametnih ljudi da uživaju u glupavim stvarima i odgovaraju na verbalne svađe erupcijom vulgarnosti. Uz primitivizam tih persona, obično ide i nerazumnost i nabeđenost.
Da li je, po tebi, nazivati nekoga ispranim mozgom, i tome slično, kutlurna diskusija ili nešto drugo? Vaša grupa je prepuna uvredljivih slika i komentara na račun svih religija. Nekoliko dana unazad, ne hteći i želeći, ali kako uveče, obično pred spavanje, odem na net preko fona, tako mi iskoči neka "slika" sa vaše grupe. Da, lako je kuresati se i biti heroj kada imaš par desetina sličnih osoba oko tebe, to su meni uličarski, seljački fazoni. Odi u grupu Jehovinih svedoka - videćeš isto. Odi kod pravoslavaca - isto. Problem je šta ako se neko pojavi koji ima petlju da kaže ono što nije baš dobro da se kaže, znajući šta ga čeka ukoliko se suprotstavi tim "jakim" momcima.

Sad, moje pitanje je ovo: kakva je to ideologija ili grupa ljudi koja se okupila oko neke ideologije, koja god da je u pitanju, koja, na neka pitanja, kritički stav, šta god, prema toj ideologiji, odmah kreće u verbalni rat, verbalne uvrede, primitivizme, i na kraju isključi posle samo par sati učestvovanja u diskusiji, osobu koja se pojavila? Hajde samo razmisli malo. Razum? Protiv dogmi? Super, pa vi ste moja grupa, jer i ja se borim protiv toga, imamo mi dosta toga zajedničkog. Uključi tu intelektualnu lampicu, ostavi emocije po strani (a emocije su jako bitan faktor kod ateista, primetio sam na toj grupi), i reci mi najiskrenije, najpoštenije - da li je to fer? Ja bih se takve ideologije plašio. To liči na totalitarizme. Kada neku ideologiju NE smeš da dovedeš pod sumnju, kada NE smeš da je propitkuješ, kada NE smeš da je izazivaš i bilo šta slično - onda je to opasna ideologija. Reci mi najiskrenije, koliko možeš - da li je to ono što vi, ili bolje rečeno, ono što ti zastupaš?

Zalažete se za toleranciju, protiv ste dogmi i neznanja, ali - šta se dešava onda kada neko propitkuje o vašim stavovima, postavlja vam škakljiva pitanja, i bilo šta slično? Gde je tu prag tolerancije?

U principu, u čemu je suština između takvih ateista, i vernika koji su ništa manje fanatični (zovu ih fundamentalni vernici) kada im se pojave ateisti ili neki drugi neistomišljenici? Misliš da ne postoje fundamentalni i militantni ateisti? Pogledaj šta je jedan ATEISTA, Baggini, napisao u svojoj knjizi Atheism - brief insight:

Although I have argued that atheism is not necessarily hostile to religion, there are, of course, some atheists who are hostile to religion, and not just to fundamentalist religions, which attract hostility not only from atheists but moderate religious believers. Atheism which is actively hostile to religion I would call militant. To be hostile in this sense requires more than just strong disagreement with religion - it requires something verging on hatred and is characterized by a desire to wipe out all forms of religious belief. Militant atheists tend to make one both of two claims that moderate atheists do not. The first is that religion is demonstrably false or nonsense, and the second is that it is usually or always harmful.

U istoj knjizi on kaže:

I have a great deal of sympathy with this militant view, but am held back from embracing it by a simple methodological principle I described earlier: avoid dogmatism, meaning always leave open the possibility that one is wrong. I think that the arguments all do point towards the falsity of religion. But because there are no standards for judging these questions shared by atheists and believers, I think that simply asserting that one's own standards must be right is dogmatic. It is enough for me that the arguments and evidence, to my mind, all point to the falsity of religion. I also think that all rational people should agree with me on this, but a good deal do not, and I think it healthier to at least admit the possibility that there is something in what they believe than to simply stamp my foot and curse their stupidity. Though, of course, I do that from time to time as well.

Ovo treba da se nalepi tamo vama na grupi, kao što su Jevreji imali podsetnik u vezi sa njihovim Bogom, da nikad ne zaboravite. Ali NIKAD (osim ako vam nije cilj i ako zaista niste svi takvi - onda ipak obmanjujete javnost pričama o toleranciji, međusobnom uvažavanju, bla bla bla). Ja znam da nisu svi ateisti takvi, možda čak većina nije, nisi ni ti, jer ne bi lajkovao moj post, lepo si mi prišao, fino, kulturno, i to je razlog zašto sam se usudio da ti sada pišem, a nisi jedini sa kojim sam želeo da ostanem u dobrim kontaktima. Mene svađe, rasprave, vređanja, NE interesuju, mene interesuje DIJALOG, diskusija. Da razmenimo mišljenja, ne da bi ubeđivali jedni druge, već da bi razumeli jedni druge. Sa mnogim ateistima znam da ovo nije moguće. Imam empirijske dokaze. Ti ćeš reći da nije moguće ni sa vernicima. Ja ću ti reći - baš me briga. Sad sam ja u pitanju, i ne vidim u čemu je poenta da vi budete takvi kao što su oni, u čemu je, onda, razlika između vas i njih.
Pogledaj šta je napisao Marce Gleiser:

Scientists such as Richard Dawkins and Sam Harris, philosopher Daniel Dennett, and British journalist and polemicist Christopher Hitchens, a group sometimes referred to as "the Four Horsemen," have taken the offensive, deeming religious belief a form of "delusion," a dangerous kind of collective madness that has wreaked havoc upon the world for millennia. Their rhetoric is the emblem of a militant radical atheism, a view I believe is as inflammatory and intolerant as that of the religious fundamentalists they criticize.

Jesi li svestan problema kog imate mnogi među vama? Vi uopšte niste tolerantni, imate agresivnu retoriku prema svim religijama, isključivi ste, naravno - čast izuzecima, u koje verujem da i ti spadaš.
Napisao sam ti tamo, ili mislim da jesam, s tobom bilo kad u dijalog, bilo koji. Da ne kažem "debatu," to nije baš tako lepa reč, jer se očekuje verbalni rat. Ja baš to ne volim. Ali, volim dobre diskusije, razmenu mišljenja, itd.

Naravno, ne cvilim za grupom. Za takvom grupom čovek ne treba da žali što nije u njoj - ispljuvali su me, manje-više, skoro većina tamo. Lako je to kad si u društvu sličnomišljenika, kao na ulici kad imaš 10 oko sebe, lako je da vređaš jednog samog. No, problem je što se taj "jedan" vas ne plaši, niti kao grupe, niti pojedinačno. Nemam čega da se plašim, ali uopšte nemam čega da se plašim. Ja ću i dalje zadržati kontakte sa dobrim ateistima sa te grupe, a ovo što sam tebi napisao, poslaću još nekoliko njima, jer želim da čujem i njihovo mišljenje.

Svako dobro ti želim, i - izvini za dugačku poruku, ali verujem da će ti doći kao osveženje u odnosu na raznorazne primitivizme i verbalne uvrede koje i ti verovatno doživljavaš od so called vernika. Ja takav nisam, kao što možeš da primetiš, a ako drugačije misliš, stvarno ću pomisliti da imaš nekih kognitivnih problema.
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka


Re: Poruka od jednog protestanta

Postod stojadinovicp » 02. Jan 2015., 10:36

Da, dobro si me čuo. Ja sam inače, takođe sekularista. Ni oni se među sobom ne slažu u svemu, da se razumemo, ali ja sam neko ko smatra da država treba da bude indiferentna prema svakoj religiji, to jest, da ne favorizuje niti jednu. Čak sam razmišljao i ja sam da napravim video i objasnim zašto ja, kao VERNIK, sam za sekularno društvo, ali izgleda da sam promenio mišljenje kada sam video ponašanje budućih "sekularista."


- Drugim rečima, napravio si logičku grešku "argument iz sastava" i još se time i hvališ? Zanimljivo... Znači, ako ja negde vidim da muškarci ubijaju i siluju, ja moram da se ogradim od toga da sam muškarac kad vidim ponašanje nekih muškaraca. Iskreno, iz dana u dan sam sve više i više šokiran nesposobnošću ljudi kao što si ti da logički rezonuju i izvlače zaključke. Meni je to više nego zabrinjavajuće i šokantno. Naročito jer je uvek praćeno enormnom dozom arogancije i prepotentnosti i nabeđenosti.

Naravno da ipak cenim pravoslavnu crkvu, jer smo deo kulture u kojoj je ona ostavila trag (kakav god), možemo da mislimo i loše i dobro o njoj (ali ne i da u svemu i sve generalizujemo, kako sam primetio da tvoja bratija rad), ali ipak, smatram da će država biti najbolja onda kada pred njenim zakonima svi budu jednaki. Inače, nisam pravoslavac, protestant sam.


- Vidim da će ovaj dijalog biti ili vrlo neprijatan ili vrlo kratak jer sa ovakvim laganjem i izmišljanjem uvredljivih gluposti nemam nameru da gubim vreme. U istoj rečenici priznaješ da je nešto možda loše ali i da ti to i dalje ipak ceniš/poštuješ?!?!? Koliko glup neko mora da bude da bi SLEPO poštovao nešto za šta ZNA da je loše?

Upravo si ti ono što je najveći problem čovečanstva. Budala koja SLEPO poštuje ono što su mu REKLI da mora da poštuje! Umesto da MISLI svojom glavom i sam donese RACIONALAN zaključak da li je nešto VREDNO poštovanja ili nije! Ako je nešto loše onda NIJE vredno poštovanja bez obzira na glupost o tradiciji i kulturi! U Saudijskoj Arabiji je kultura i tradicija da se žene kamenuju ako ne nose šator, ako izađu same na ulicu ili ako sednu za volan!!! Budale kao što si ti to CENE i POŠTUJU jer je eto DEO KULTURE!!!

Normalnu osobu bi bilo SRAMOTA da tako nešto napiše!

A ovo o generalizaciji da napišeš ti koji si upravo u prethodnoj rečenici generalizovao sve sekulariste (uz laganje pride) je više nego licemerno i bezobrazno!


Na žalost, diskusiju nećemo nastaviti na grupi (sećaš se da si mi obećao da ćemo diskutovati) iz koje su me izbacili, ne bih rekao da je postojao i jedan jedini valjan, logičan, argumentovan razlog. To su mi rekli nekoliko njih, ima i ateista koji su mi to rekli. S toga, ja bih samo da ti postavim nekoliko pitanja, pa ti kad možeš i kako možeš, odgovori mi. Ako smatraš za zgodno. Ako misliš da me vređaš i omalovažavaš kao neki sa te grupe, ne troši previše vremena, jer sam siguran da nemaš šta novo da mi kažeš a što mnogi pre tebe to već nisu.


- Drugim rečima, TI nešto ne razumeš i našao si još par koji ne razumeju i to odmah znači da nije tačno? :DEO

U pravu si, ne treba da trošim vreme na budale. Ali dosadno mi je nešto jutros...

E da, hvala ti što si lajkovao onu moju temu (što me je prijatno iznenadilo, priznajem) u kojoj sam predstavio sebe, što sam smatrao činom kulture a ipak sam dočekan uz primitivizme i verbalne uvrede. Ne bih da me pogrešno shvatiš, ali, ja sam pravio neke forume i pisao pravila, bio moderator, pisao na hiljade komentara, tako da nije loše da imaš ove definicije na umu kada sledeći put diskutujete sa neistomišljenicima:
Verbalna uvreda - izjava omalovažavanja kojom se vređa čast i ugled lica na koje se izjava odnosi.


- Da, i? Analiza budalaština nije problem onoga ko analizira već onoga ko je budalaštine izneo. Ako nećeš da te neko omalovažava, nemoj da praviš budalu od sebe već nauči da misliš. Prosto.

Primitivizam je osobina nedovoljno obrazovanih i pametnih ljudi da uživaju u glupavim stvarima i odgovaraju na verbalne svađe erupcijom vulgarnosti. Uz primitivizam tih persona, obično ide i nerazumnost i nabeđenost.
Da li je, po tebi, nazivati nekoga ispranim mozgom, i tome slično, kutlurna diskusija ili nešto drugo? Vaša grupa je prepuna uvredljivih slika i komentara na račun svih religija. Nekoliko dana unazad, ne hteći i želeći, ali kako uveče, obično pred spavanje, odem na net preko fona, tako mi iskoči neka "slika" sa vaše grupe. Da, lako je kuresati se i biti heroj kada imaš par desetina sličnih osoba oko tebe, to su meni uličarski, seljački fazoni. Odi u grupu Jehovinih svedoka - videćeš isto. Odi kod pravoslavaca - isto. Problem je šta ako se neko pojavi koji ima petlju da kaže ono što nije baš dobro da se kaže, znajući šta ga čeka ukoliko se suprotstavi tim "jakim" momcima.


- Da li je moguće da neko napiše ovoliko gluposti sa tako malo reči? Prvo mešaš osobu kojoj se obraćaš sa preko 6000 nepoznatih ljudi, zatim lupaš neke gluposti o hrabrosti osobi koja je više puta dokazala da ne samo da može već i sme SAM da se pojavi među neistomišljenicima i kaže istinu bez ustručavanja. Drugim rečima lažeš i lažeš i lažeš.

Sad, moje pitanje je ovo: kakva je to ideologija ili grupa ljudi koja se okupila oko neke ideologije, koja god da je u pitanju, koja, na neka pitanja, kritički stav, šta god, prema toj ideologiji, odmah kreće u verbalni rat, verbalne uvrede, primitivizme, i na kraju isključi posle samo par sati učestvovanja u diskusiji, osobu koja se pojavila?


- Prvo, prestani ti bilo kome da govoriš da razmisli jer je to vrhunac ironije! Drugo, Ateizam nije ideologija. Treće, tvoje izvrtanje činjenica je više nego jadno! NIKADA nije banovan neko zbog drugačijeg mišljenja već zbog kršenja JASNIH pravila ponašanja! Jedno od kojih je obaveza da se OBRAZLOŽI stav koji se zastupa a NE samo da se ponavlja unedogled!

Mi nismo krivi što ljudi kao ti, religiozni, SLEPO veruju u neke budalaštine koje NISU sposobni da obrazlože i odbrane pa samim tim padaju na tom prvom testu! To NIJE naša krivica niti je naš problem!

Dodatno, mi NISMO dužni uopšte da gubimo vreme na vaše budalaštine! Grupa na koju se žališ je namenjena ATEISTIMA, dakle NIJE mesto gde treba dozvoliti tebi i tebi sličnima da maltretiraju sagovornike. To je grupa gde dolaze ljudi kojima je muka više od vaših debilnih bajki i budalaština i koji hoće malo da odmore mozak od tih sranja. Dakle, sama činjenica da uopšte dozvoljavamo da se javite i da pokušate da obrazložite te vaše debilne bajke je pozitivna. Činjenica da vam ne dozvoljavamo da vršljate kako i koliko god hoćete je samo logična posledica svrhe grupe.

Hajde samo razmisli malo. Razum? Protiv dogmi? Super, pa vi ste moja grupa, jer i ja se borim protiv toga, imamo mi dosta toga zajedničkog. Uključi tu intelektualnu lampicu, ostavi emocije po strani (a emocije su jako bitan faktor kod ateista, primetio sam na toj grupi), i reci mi najiskrenije, najpoštenije - da li je to fer? Ja bih se takve ideologije plašio. To liči na totalitarizme. Kada neku ideologiju NE smeš da dovedeš pod sumnju, kada NE smeš da je propitkuješ, kada NE smeš da je izazivaš i bilo šta slično - onda je to opasna ideologija. Reci mi najiskrenije, koliko možeš - da li je to ono što vi, ili bolje rečeno, ono što ti zastupaš?


- Činjenica da ti nisi sposoban da obrazložiš nešto NE ZNAČI da nije dozvoljeno da obrazložiš nešto. To vaše ljigavo plačipičkasto kukumavčenje je više nego jadno!

Nije tačno da je zabranjeno obrazložiti BILO ŠTA. Nije dozvoljeno maltretiranje sagovornika ponavljanjem nečega u nedogled BEZ validnog obrazloženja.

Zalažete se za toleranciju, protiv ste dogmi i neznanja, ali - šta se dešava onda kada neko propitkuje o vašim stavovima, postavlja vam škakljiva pitanja, i bilo šta slično? Gde je tu prag tolerancije?


- Ne postoje škakvljiva pitanja u vezi ateizma jer ateizam nije tvrdnja. Postoje samo GLUPA pitanja.

Dalje, NAJISKRENIJE, iako sam jako želeo nisam imao više ni snage ni volje da gubim vreme jer je bolesno glupo. Nađi nekog ko ima više strpljenja da se bavi tvojim poremećenim glupostima, ja zaista nemam.
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka