Smeju li pravoslavci da idu na more?

Diskusije vezane za pravoslavlje

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod admin » 27. Sep 2012., 12:16

moesiasuperior je napisao:Nemam ambiciju da budem moderator. Opomena je izlišna pošto ne želim više da polemišem. Ukoliko sam ostao dužan odgovor na neko pitanje rado ću odgovoriti da ne ostanem dužan! Ukoliko nekoga i dalje to zanima, naravno!
Da. Mene zanima gde je Marko nekoga "opisao kao imbecila, kretena, idiota"?
Korisnikov avatar
admin
Site Admin
 
Postovi: 13
Pridružio se: 28. Jun 2012., 10:23
Lokacija: Beograd, Srbija


Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 27. Sep 2012., 12:41

admin je napisao:
moesiasuperior je napisao:Nemam ambiciju da budem moderator. Opomena je izlišna pošto ne želim više da polemišem. Ukoliko sam ostao dužan odgovor na neko pitanje rado ću odgovoriti da ne ostanem dužan! Ukoliko nekoga i dalje to zanima, naravno!
Da. Mene zanima gde je Marko nekoga "opisao kao imbecila, kretena, idiota"?


Ukoliko neko napiše:
"Kada neko konstruiše kretensku frazu poput "ajatola ateizma", kako uopšte nastavljati razgovor.." ili
"Idiotsku konstrukciju o strahu od karakterisanja kao antisemita, ili strahu od islamista u zemlji u kojoj je dovoljno to što kojekakvi poremećeni klerofašisti iz "Dveri", "Obraza", "Naših", "1389" i sličnih umobolnih grupa prave haos svaki put kada bi neka od marginalizovanih grupa želela da ostavri svoja ustavna prava, ne vredi ni komentarisati." ili
"Dalje, nastavljaš sa budalaštinama i spominješ pojmove o kojima očigledno nemaš blage veze. "

šta ja treba da zaključim? Uostalom nije ni bitno.
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod admin » 27. Sep 2012., 12:53

moesiasuperior je napisao:
admin je napisao:
moesiasuperior je napisao:Nemam ambiciju da budem moderator. Opomena je izlišna pošto ne želim više da polemišem. Ukoliko sam ostao dužan odgovor na neko pitanje rado ću odgovoriti da ne ostanem dužan! Ukoliko nekoga i dalje to zanima, naravno!
Da. Mene zanima gde je Marko nekoga "opisao kao imbecila, kretena, idiota"?


Ukoliko neko napiše:
"Kada neko konstruiše kretensku frazu poput "ajatola ateizma", kako uopšte nastavljati razgovor.." ili
"Idiotsku konstrukciju o strahu od karakterisanja kao antisemita, ili strahu od islamista u zemlji u kojoj je dovoljno to što kojekakvi poremećeni klerofašisti iz "Dveri", "Obraza", "Naših", "1389" i sličnih umobolnih grupa prave haos svaki put kada bi neka od marginalizovanih grupa želela da ostavri svoja ustavna prava, ne vredi ni komentarisati." ili
"Dalje, nastavljaš sa budalaštinama i spominješ pojmove o kojima očigledno nemaš blage veze. "

šta ja treba da zaključim? Uostalom nije ni bitno.
Treba da zaključiš da si možda konstruisao kretensku frazu, idiotsku konstrukciju ili odvalio budalaštinu. Šta ćeš sa tim zaključkom da radiš niko ne može da ti kaže. Ja bih recimo seo i analizirao da li je stvarno tako ili nije, ali to je moj pristup...

Svakako ne bih rekao da je mene lično neko nazvao budalom samo zato što je rekao da sam odvalio budalaštinu...
Korisnikov avatar
admin
Site Admin
 
Postovi: 13
Pridružio se: 28. Jun 2012., 10:23
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 27. Sep 2012., 13:25

@Administrator

Nije to sada ni bitno. Ono što misli to je i napisao a mi možemo do sutra da analiziramo markovu literarnu tehniku!
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod perakojot » 27. Sep 2012., 14:06

Izvinjavam se sto upadam u diskusiju.
Nije u pitanju "lterarna tehnika"
Stvar ie u domenu logickih principa.
Ako si izrekao neku netacnu, nelogicnu, glupavu ili budalastu izjavu, to ne znaci da si glup, budala i sl.,
vec da je samo ta navedena izjava takva.
Na primer: Zna se da su Turci zdepasti, imaju crnu kosu i brkove, ja imam crnu kosu i brkove, znaci ja sam Turcin..
Sto naravno nije tacno.
Naukom napred!
Korisnikov avatar
perakojot
 
Postovi: 171
Pridružio se: 02. Jul 2012., 06:51

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 27. Sep 2012., 14:31

Ljudi, džabe mu objašnjavate... vidite da ne razume...

Premda je uvredljive prirode, a to mi je, onako, poznato... čist renesansni tip...

Naravno da sam napisao ono šta mislim, jer nisam licemer kao npr. Velimirović, koji se posle rata posipao pepelom za svoje antisemitske svinjarije, ili kao MIhailović, koji je pokušao da koketira sa obe zaraćene strane... ili kao oni koji nisu vernici, ali su nacionalisti, i imaju potrebu da brane klerofašiste poput Velimirovića.

To mi je podjednako suludo kao i likovi koji kažu, "Ja nisam vernik, i ne verujem u boga, ali znate, nisam ni ateista". :shock:

O literarnoj tehnici možemo takođe da razgovaramo, kada savladaš elemntarne stvari, poput toga da se verske zajednice pišu malim slovom prema pravopisu srpskog jezika.

6a00d8341bf68b53ef0134811f647a970c-800wi.gif
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 27. Sep 2012., 14:55

MarkoEkmedzic je napisao:To mi je podjednako suludo kao i likovi koji kažu, "Ja nisam vernik, i ne verujem u boga, ali znate, nisam ni ateista". :shock:


Izvini, ovo nisam razumeo!

PS Hvala što si mi ukazao na moje propuste u pravopisu. Po inerciji imenice pišem velikim slovom. Naravno, to nije opravdanje! Što se literarne tehnike tiče, ona se uglavnom odnosi na stil pisanja.
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 27. Sep 2012., 15:06

Prihvatam izvinjenje, i pojasniću ti.

Kada je neko nacionalista, sa izrazitom potrebom da brani vrlo sumnjive verske autoritete, pri tome insistirajući da je indiferentan prema religiji, a ima sliku Isusa kao avatar, meni je to u istoj ravni sa ljudima koji kažu da nisu vernici, ali nisu ateisti. Dakle, ponašaš se kao vernik, ali insistiraš da nisi... zanimljivo.

Stil pisanja odgovara potrebama forumske diskusije.

Nego, ne reče - zašto si na forumu ateista, kada znaš da za nas ni versko opredelenje, kao ni nacionalna pripadnost ili deklarativna pripadnost ne znače ništa?
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 27. Sep 2012., 16:16

Ovaj avatar koristim već nekoliko godina na svim forumima, čak i onima gde razmenjujemo G-code! Veruj mi ništa provokativno nema u njegovom postavljanju na ovom forumu. Tu sliku obožavam, majstor je Tissot a inače volim sva umetnička dela sa biblijskim motivima.Vrlo dobro znaš da je Biblija bila najveća inspiracija umetnicima u renesansi.Što ti kažeš, renesansni čovek :)

Nacionalsta i konzerativac jesam i u tome ne vidim bilo kakvu potrebu za izvinjavanjem ili pravdanjem. Nisam vernik nijedne organizovane religije, nisam ni što vi atesti kažete "neštovac". Boga i božansko jedino prihvatam kroz Deizam kao jedini racionalni i prihvatljivi koncept. Moja odbrana Nikolaja je samo u onome u čemu već par dana polemišemo a to je moje odbijanje da on bude Casus Belli protiv SPC. Revizija istorije je nešto što je po meni praksa u Srbiji i ja tu praksu kritikujem argumentima koje imam. Ne mogu da verujem da sam usamljen u toj kritici. Ovde se zaustavljam.

Šta ću na ovom forumu? Pa došao sam "mečki na rupu" a ti si ovde na forumu najgrlatiji (ni Stojadinović ne zaostaje puno)...
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 27. Sep 2012., 16:37

Deizam nije jedini racionalan i prihvatljiv koncept.

Šta više, nije uopšte racionalan... mada je nekima prihvatljiv... ako isključe racionalno, dabome. Deizam je placebo nalik na teizam, ali bez tog jednog određenog boga kao stvoritelja. A bogovi, ili ma kakvi drugi čudesni stvoritelji, svakako nisu racionalni.

Kako je moguće biti srpski konzervativac, bez verske dimenzije. Kako definišeš svoj konzervativizam?

Sama SPC je izabrala Velimirovića, uprkos određenom broju kritika i u okvirima same crkve, a baš zato što su znali da je, osim dela opusa koji je bio sa verskog stanovišta pozitivan, imao i fantastično sumanute i potpuno bolesne antisemitske, antinaučne, antikulturne, antihumanističke i antihigijenske stavove.

Dakle, ako ga već biraju za sveca, neka se suoče sa činjenicama o njemu.

Ako ti smeta to što postoje vrlo jasni kontra-argumenti onome što tvrdiš, to nije "grlatost". Ja na tebe ne vičem, pa da sam "grlat", već ti dajem jasne argumente... posebno kada im suprotstavljaš teorije zavere o revizijama istorije. Činjenice su jasne, a romansirane biografije isforsiranih svetaca, i antipoda prethodnim vlastodršcima su potpuna besmislica.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 27. Sep 2012., 17:24

MarkoEkmedzic je napisao:Ako ti smeta to što postoje vrlo jasni kontra-argumenti onome što tvrdiš, to nije "grlatost". Ja na tebe ne vičem, pa da sam "grlat", već ti dajem jasne argumente... posebno kada im suprotstavljaš teorije zavere o revizijama istorije. Činjenice su jasne, a romansirane biografije isforsiranih svetaca, i antipoda prethodnim vlastodršcima su potpuna besmislica.


Polako! Kad sam rekao grlat, sigurno nisam mislio na dranje već na frekfentnost tvojih postova na forumu! I posle sam ja osetljiv?

MarkoEkmedzic je napisao:Kako je moguće biti srpski konzervativac, bez verske dimenzije. Kako definišeš svoj konzervativizam?


Moguće je. Građanska desnica u Evropi je veoma snažna i bez religijske komponente. Ne verujem da su svi Torijevci u Britaniji vernici niti da su sve Demokrate u USA ateiste! Moj konzervativna opredeljenja su isključivo vezana za politiku.

MarkoEkmedzic je napisao:Sama SPC je izabrala Velimirovića, uprkos određenom broju kritika i u okvirima same crkve, a baš zato što su znali da je, osim dela opusa koji je bio sa verskog stanovišta pozitivan, imao i fantastično sumanute i potpuno bolesne antisemitske, antinaučne, antikulturne, antihumanističke i antihigijenske stavove.


Iskreno, prema proglašenju Nikolaja za Sveca, imam ambivalentan stav. Neko tvrdi da je to direktan odgovor na proglašenje Stepinca za Blaženog, neko tvrdi da je to proglašenje stav Crkve prema njegovom mučeništvu (no comments, please)...ja iskreno ne znam šta da mislim! Ne izbegavam odgovor, zaista!

MarkoEkmedzic je napisao: Deizam nije jedini racionalan i prihvatljiv koncept.

Šta više, nije uopšte racionalan... mada je nekima prihvatljiv... ako isključe racionalno, dabome. Deizam je placebo nalik na teizam, ali bez tog jednog određenog boga kao stvoritelja. A bogovi, ili ma kakvi drugi čudesni stvoritelji, svakako nisu racionalni.


Da preskočimo ovu temu, važi?
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 27. Sep 2012., 18:12

Nisam uopšte osetljiv, nego sam hteo da razjasnimo šta podrazumevaš pod "grlat", jer je to obično ekvivalent za "glasan", ništa drugo.

Ja te i pitam konkretno kako definišeš svoj konzervativizam. OK, vezan je za politiku, ali te zato i pitam na koji način? Koja to politička opcija u Srbiji, a da je konzervativna (DSS, Dveri?) u svojoj ideologiji ili praksi nema pravoslavlje? Daleko smo mi i od građanske levice i od građanske desnice, kao što ni demokrate u Americi nisu sovijalisti, niti pak komunisti, pa da su ateisti.

Pošto nemaš jasan stav o Velimirovićevom proglašenju za sveca, neću naširoko o tome. Samo bih rekao da nema ničeg pogrešnijeg od stava "ovi su stavili Stepinca, daj da i mi stavimo nekog našeg kontraverznog", a što se "mučeništva" tiče, to i dalje spada u romansirane biografije, i crkvena prekrajanja istorije...naročito sam alergičan na lagarije o zlostavljanju crkve u vreme komunizma, a uzgred kod nas ni socijalizam nije zaživeo kako treba.

Možemo da preskočimo deizam kao temu, ali moraš da razumeš da diskusije na forumu nisu samo jednosmerne. Svejedno, u redu je i da se ne bavimo nadalje time.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 27. Sep 2012., 19:28

MarkoEkmedzic je napisao:Ja te i pitam konkretno kako definišeš svoj konzervativizam. OK, vezan je za politiku, ali te zato i pitam na koji način? Koja to politička opcija u Srbiji, a da je konzervativna (DSS, Dveri?) u svojoj ideologiji ili praksi nema pravoslavlje?


Kakve Dveri! Pa to je sklepana replika ZBORA-a Mite Ljotića! To nema veze sa građanskom desnicom! SRS čiji članovi imaju imaju više godina robije nego škole, takođe nisu nikakva konzervativna partija već najobičnija demagoško-populistička rulja bez ikakve jasne politike, Jedina umerena i autentična konzervativna politička snaga u Srbiji je DSS. Pravoslavlje je na srpskoj političkoj sceni samo folklor, svojstven podjednako svim relevantnim političkim partijama. Od pokojnog Đinđića pa do Nikolića koketiranje sa Crkvom je nezaobilazno. Ipak su glasovi ono što je političarima važno. Jedini koji se nije krstio i primao pričest od Patrijarha je bio moj imenjak Sloba ali ni sa njim se baš nismo usrećili.Mada, i Husein Obama je naprasno postao Hrišćanin pred izbore! Lično mislim da je uticaj hrišćanskih denominacija na politiku u Evropi precenjen. Čak i u Grčkoj gde je uticaj Crkve izuzetno jak, socijalisti i komunisti su jači nego bilo gde u Evropi.

MarkoEkmedzic je napisao:Pošto nemaš jasan stav o Velimirovićevom proglašenju za sveca, neću naširoko o tome. Samo bih rekao da nema ničeg pogrešnijeg od stava "ovi su stavili Stepinca, daj da i mi stavimo nekog našeg kontraverznog", a što se "mučeništva" tiče, to i dalje spada u romansirane biografije, i crkvena prekrajanja istorije...naročito sam alergičan na lagarije o zlostavljanju crkve u vreme komunizma, a uzgred kod nas ni socijalizam nije zaživeo kako treba.


Na žalost, proglašenje Stepinca blaženim je velika greška Svete Stolice. Mnogi analitičari u tome vide direktan uzrok za prevagu one struje u SPC koja se zalagala za proglašenje Nikolaj za Sveca. To nije moja analiza već mnogih koji su upućeni u rad Sinoda.

MarkoEkmedzic je napisao:Možemo da preskočimo deizam kao temu, ali moraš da razumeš da diskusije na forumu nisu samo jednosmerne. Svejedno, u redu je i da se ne bavimo nadalje time.


Ne izbegavam tu temu iz nekih spektakularnih razloga. Jednostavno, ja ne mogu da shvatim postanje kao slučajnost, nasumičnu interakciju subatomskih čestica i Vaseljenu koja je stvorena bez razloga. Ovu temu izbegavam jer me vernici na samo pominjanje Boga koji nema ljudski lik ispljuju onako, zavitlavaju me da sam Mason i da idem tamo da se molim Velikom Arhitekti Univerzuma. A njima je malo teško objasniti taj i takav odnos prema Tvorcu, odnosno da nema koncepta raja i pakla, nagrade i kazne, obraćanja Boga ljudima, proroka i čuda. S druge strane, ateisti mi najčešće kažu da ne serem kad već ne verujem u Boga. Inače kada pomenem postanje i kreaciju, najčešće ljudi pojam kreacije vezuju za one budaletine Kreacioniste , hoće da me gađaju trulim paradajzom. Inače pojam kreacije i intiligentog dizajna je uzet od jednog američkog Masona i sada se ti pojmovi vezuju za one što pričaju sa zmijama. Strašno!
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod stojadinovicp » 27. Sep 2012., 19:38

moesiasuperior je napisao:Jedina umerena i autentična konzervativna politička snaga u Srbiji je DSS.
Povračaču :(
Govna koja su pomogli Pahomiju da izbegne zasluženu robiju, i oni su umereni... Mada, da su autentični kreteni, to jesu...

moesiasuperior je napisao:Mada, i Husein Obama je naprasno postao Hrišćanin pred izbore!
Zamoliću, samo jednom, da se izbegavaju ovakve bezobrazne laži.

moesiasuperior je napisao:Jednostavno, ja ne mogu da shvatim postanje kao slučajnost, nasumičnu interakciju subatomskih čestica i Vaseljenu koja je stvorena bez razloga.
To je tvoj problem, a inače je i logička greška argumentum ad ignorantiam.
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 27. Sep 2012., 19:55

Apsolutno ću se složiti sa Peđom po pitanju DSS-a.

Nema ničeg umerenog u grupaciji čiji je "duhovnik" Amfilohije, štićenik Pahomije, a eksponent Ljiljana Čolić, nakon koje nas od sramote pred ozbiljnim akademskim zajednicama ne bi oprala ni godišnja proizvodnja "Henkela".

Nisam baš uveren da je pravoslavlje folklor, koliko su političari postali folklor SPC-a. Nema političara od imena, koji nije pohitao da udeli rukoljupčić nekom popu, a da za uzvrat dobije blagoslov, i dakako savet... pošto su oni jel'te vrlo učeni i svakojako upućeni u sve probleme savremenog društva. Kada kažem "savremenog", mislim pre svega na rano srednjevekovno društvo...

Meni bi vređalo intelekt da tražim savet od ljudi koji su elementarno nesvesni potrebe za promenom kalendara, skrnave jezik grčkim frazama, i zaluđuju narod zapevanjem na izumrlim jezicima.

To što se Barak Obama krstio pre dvadesetak godina, nije ni od kakavog značaja za mene. I ja sam bio kršten, i iskreno sam uveren, da nije bilo tako, teško da bih na očiglednom primeru spoznao koliko je verovanje u imaginarna božanstva zaluđivanje. U svakom slučaju, siguran sam i da su američki "Founding Fathers" bili kršteni, pa su ipak imali daleko racionalnije stavove, i sekularniji pristup, od jednog Džordža Buša, Romnija, ili većine političara iz "Bible belt"-a.

U Grčkoj radikalni levičari jesu ojačali usled krize, ali tu i dalje postoji sasvim retardirana zakonska i ustavna obaveza polaganja zakletve vlade pred arhiepiskopom atinskim... srednji vek koji nikako da nestane...

Ne ulazim uopšte u to da li je zbog Stepinca SPC odlučila da kanonizuje Velimirovića. Obojica predstavljaju krajnji moralni talog, i samim tim su im i crkve iz kojih dolaze takve. Ako je lčogika bila, "Imamo i mi stoku za vašar", onda je moralna hipokrizija u SPC na ozbiljnijem nivou od onoga što sam mislio.

Sve i da nije to bio razlog, napravili su izbor kog bi se stideo svako sa makar malim osećajem odgovornosti i morala. Kako se ne stide, cenim da su izborom zadovoljni. Onda nema mesta ni indignaciji kada im se ukaže na to kakav ološ i šljam biraju za svece.

Lepota nauke je upravo u proniknjavanju u tajne tih i takvih slučajnosti. Ako danas znamo šta se desilo 10 na -47 sekundi nakon Velikog praska, samo mogu sa oduševljenjem da se nadam da ću za svog života biti svedok otkrića dešavanja još bliže samom trenutku nastanka univerzuma. Inače, Hoking je i taj nastanak, i nedostatak potrebe za ma kakvim tvorcem lepo objasnio u svom dokumentarcu "Radoznalost", koji možeš pronaći na YouTube-u.

Imamo iskustva sa kreacionistima, i nismo površni pa da deiste zamenimo za njih. Što ne znači da nam je deizam naročito blizak.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 27. Sep 2012., 21:09

MarkoEkmedzic je napisao:Nema ničeg umerenog u grupaciji čiji je "duhovnik" Amfilohije, štićenik Pahomije, a eksponent Ljiljana Čolić, nakon koje nas od sramote pred ozbiljnim akademskim zajednicama ne bi oprala ni godišnja proizvodnja "Henkela".


Ja ne umem pronađem drugu konzervativnu partiju na političkoj sceni Srbije koja je umerenija. Tu radikali u dva izdanja i Dveri. Za SNS mogu samo da primetim da su kao i DS postali interesna grupa i glasnogovornici tajkuna i kriminalaca. Pun mi je raznih Joca Amsterdama, Čumeta i sl. Na srpskoj političkoj sceni ideologija pojedinačnih partija je precenjena. Što se Ljiljane Čolić tiče i njene tvrdnje o planeti Zemlji staroj 25.000 godina...šta da kažem?

MarkoEkmedzic je napisao:Nisam baš uveren da je pravoslavlje folklor, koliko su političari postali folklor SPC-a. Nema političara od imena, koji nije pohitao da udeli rukoljupčić nekom popu, a da za uzvrat dobije blagoslov, i dakako savet... pošto su oni jel'te vrlo učeni i svakojako upućeni u sve probleme savremenog društva. Kada kažem "savremenog", mislim pre svega na rano srednjevekovno društvo...

Meni bi vređalo intelekt da tražim savet od ljudi koji su elementarno nesvesni potrebe za promenom kalendara, skrnave jezik grčkim frazama, i zaluđuju narod zapevanjem na izumrlim jezicima.


Po savet političari ne idu kod Patrijarha već kod Miškovića! U zgradu Patrijaršije se ide samo na slikanje! Koga od njih interesuje bilo čiji savet. Kada se samo setim zamišljenog lica i pogleda u plamen sveće Borisa Tadića. Sada je i ovaj mali Sloba Dačić krenuo njegovim stopama.

MarkoEkmedzic je napisao:U Grčkoj radikalni levičari jesu ojačali usled krize, ali tu i dalje postoji sasvim retardirana zakonska i ustavna obaveza polaganja zakletve vlade pred arhiepiskopom atinskim... srednji vek koji nikako da nestane....


Gde god predednik i vlada polagali zakletvu, Anarhisti su idalje vrlo uticajna politička snaga. Ova kriza im je sada dunula vetar u leđa još jače!

MarkoEkmedzic je napisao:To što se Barak Obama krstio pre dvadesetak godina, nije ni od kakavog značaja za mene. I ja sam bio kršten, i iskreno sam uveren, da nije bilo tako, teško da bih na očiglednom primeru spoznao koliko je verovanje u imaginarna božanstva zaluđivanje. U svakom slučaju, siguran sam i da su američki "Founding Fathers" bili kršteni, pa su ipak imali daleko racionalnije stavove, i sekularniji pristup, od jednog Džordža Buša, Romnija, ili većine političara iz "Bible belt"-a.


Za tebe Barakovo krštenje nema značaja, to je tačno ali ima za glasačko telo. Juče tokom obraćanja generalnoj skupštini dva puta napomenuo čenjenicu da je Hrišćanin. Izbori su u Novembru! Očevi nacije su verovanto bili kršteni ali nijedan nije bio vernik. Svi od reda su bili deisti.

MarkoEkmedzic je napisao:Lepota nauke je upravo u proniknjavanju u tajne tih i takvih slučajnosti. Ako danas znamo šta se desilo 10 na -47 sekundi nakon Velikog praska, samo mogu sa oduševljenjem da se nadam da ću za svog života biti svedok otkrića dešavanja još bliže samom trenutku nastanka univerzuma. Inače, Hoking je i taj nastanak, i nedostatak potrebe za ma kakvim tvorcem lepo objasnio u svom dokumentarcu "Radoznalost", koji možeš pronaći na YouTube-u.


Ja singularitet ne mogu da shvatim.Moje kongitivne spozobnosti nisu na takvom stepenu da bih tako da prihvatim jednu tako složenu teoriju. Nisam od od onih koji će da kažu :" pa da, ništa je postalo nestabilno i puf..evo ga Svemir" Lično delim miljenje koje ima prof. Michio Kaku da je to materija o kojoj može da polemiše stotinak ljudi na planeti.Ja sigurno nisam jedan od njih! Gledao sam taj film i čitao neke njegove radove ali pokušaj Hokinga da objasni singularitet po sistemu "Singularitet za nas ostale" je preambiciozan. Light verzija fizike tog nivoa je nemoguća. Ipak to nije materija za laike. I ja se nadam da će prvenstveno experimentalna fizika čestica dati mnoge odgovore (CERN) i otkloniti mnoge sumnje. Ovaj novi kolajder koji najavlju da će početi sa radom za nekih 30 godina u USA će verovatno pružiti još jasniju sliku ranog svemira. Očekivanja teoretskih fizičara da je kraj ovog veka rok za izricanje presude, singularitet ili Bog.
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 27. Sep 2012., 23:00

Jedini zaključak je da konzervativaca savremenog kova u Srbiji nema. Poređenje npr. torijevaca i DSS-ovaca je apsolutno nemoguće. Što bi narod rekao, DSS i torijevci su kao dupe i oko.

U Srbiji vladaju kultovi vođa, koji ostaju mal te ne neprikosnoveni dok ne umru. Čolićka je samo proizvod nakaradne selekcije podobnih kadrova, koja vlada ovom zemljom. Napokon, nju je lično Koštunica odabrao, pošto se zna da u strankama kadruju isključivo vođe, kada je reč o najodgovornijim pozicijama u vlasti.

I svo to njihovo prenemaganje oko Kosova, samo je okvir za ono što su u "Insajderu" lepo nazvali "patriotska pljačka". Svi tobož zbunjeni, neinformisani i nedužni, a pare se peru na sve strane.

To što se Čume, Joca Amsterdam i neki drugi vezuju za SNS ili DS, apsolutno ne znači da je iole gore od vezivanja "Crvenih beretki" za tadašnjeg Predsednika SRJ, i njegovu konstataciju da samo "štrajkuju u svojim uniformama, kao što bi i lekari u svojim". Koštunica nije konzervativac, niti je konzervativac savremenog, evropskog kova. Ne, on je tragični i psihotični (mišljenje psihologa, na koje se pozivam) klerofašista, mali nadobudni despot, koji je svojevremeno naš'o pa zaš'o, i nakon toga nije uspeo da se oslobodi sopstvene iluzije o sebi kao ocu nacije. Vrlo opasna, mračna individua, okružena polusvetom poput Mihajlova, Lončara, Radeta Bulatovića i Ljiljane Nedeljković, sa izuzetkom Vladete Jankovića, kog su pogodno amputirali još pre 6-7 godina.

Idu političari i te kako i kod popova po savet, a u pitanju je suštinski istovetan tip simbioze kao u slučaju dilova sa tajkunima. Znaju oni, bolje nego njihovo "stado" da boga nema, i da je sve to zamlaćivanje, ali je sjajno zamlaćivanje lakovernih, siromašnih i prilično beznadežnih ljudi. Populizam koji se koristi već milenijumima unazad, očigledno još uvek lepo uspeva u Srbiji, i nemaju nameru da ga se odreknu ni jedni ni drugi.

SPC jeste organizacija od poverenja kod velikog broja građana, a političar koji dobije blagoslov od čelnika SPC, projektuje na sebe to poverenje. Za uzvrat, SPC dobija beneficije koje su neprilične i prema zakonima njihove vere, i prema moralnim normama savremenog društva. Nije li nenormalno do apsurda da SPC dobija 2-4 puta više novca iz budžeta od Crvenog krsta Srbije? Nije li drsko i bezobrazno prisiljavati sve građane da doplatnim markicama finansiraju Skadar na Bojani koji već više od dve decenije grade u Karađorđevom Parku? Da podsetim, Aja Sofija je pre 15 vekova, podignuta za 6 godina, sa sve solikavanjem iznutra. Nije li bizarno da nekvalifikovani pop sedi na čelu RRA, i po svojim kriterijumima odlučuje šta je pogodno za emitovanje? Nije li drskost bez presedana to da SPC nema obavezu plaćanja poreza na svoje prihode, koji su sve samo ne transparentni, a mi svi koji radimo, moramo iz svog poreza da odvajamo novac za njihovo zdravstveno osiguranje i penzije? Primera je beskrajno mnogo, nažalost...

Primer polaganja zakletve u Grčkoj sam ti dao, samo da bih ti pokazao da će čak i ti anarhisti i radikalni levičari, ako dođu na vlast, po Ustavu i Zakonu o vladi, morati da se zakunu na jevanđelju pred arhiepiskopom. Potpuno sumanuto i besmisleno u 21. stoleću. Parada apsurda, sa savremenim druidima u glavnoj ulozi... ma, i ja pričam svašta, druidi su bar umeli da proberu biljke za lekovite napitke... ovi današnji magovi i čarobnjaci u pokušaju, umeju samo da proberu nove besne automobile.

Šta će biti na amweričkim izborima, teško je reći. Za sada je tragično tesno. Ipak, za mene nema značaja to što je Obama hrišćanin, zato što je on bolje rešenje od Romnija, koji se takođe smatra hrišćaninom. Poenta je da ne postoji apriorna negativnost prema nekome samo zato što je vernik, a od strane ateiste ili antiteiste. Naprotiv, skloni smo da ljude posmatramo izvan te školjke, ako nam to dopuste, zato što sami nismo sputani dogmama ma koje sekte.

Obama je bolje rešenje za Ameriku, a samim tim i za svet, a da li će se dodvoriti biračima više ili manje time što će reći da je vernik, stvar je tih birača.

Za mene, njegovi stavovi su daleko bliži stavovima "Founding Fathers"-a, od stavova većine njegovih prethodnika u poslednjih par decenija, i napokon, prvi je američki predsednik koji se u svom obraćanju javno obratio i neverujućima, što je pozitivan pomak u državi u kojoj je sa jedne strane naučni napredak u eksponencijalnom porastu, ali je i verski fundamentalizam u podjednako snažnom uzletu u pojedinim sredinama.

Meni je Hoking vrlo pitak, ali se slažem da je to stvar afiniteta i mogućnosti da se materija razume. I tu nema ništa loše. Da je sve to lako, svi bi bili teoretski fizičari ili kosmolozi. Kao neko ko radi sa fizičarima u CERN-u, mogu samo da ti kažem da oni nemaju suštinski tu dilemu, singularitet ili bog. Ne, ozbiljni naučnici se ne zavaravaju tom idejom o bogu tvorcu, iako i među njima ima vernika, koji bogom popunjavaju neke lične praznine. Naučne praznine popunjavaju rezultatima eksperimenata, i premda rokove ne mogu da postavljaju (koliko god nauka naglo napredovala), većinsko uverenje je da će Hokingove pretpostavke samo biti izbrušene u u formiranje pre svega formirane teorije Velikog praska, a nakon dovoljno vremena i u zakonitost istog imena.

Laici na primer ne znaju da postoje tri snažna i decidna dokaza da je teorija Velikog praska, u naučnom smislu potpuno tačna, ali kako nauka zahteva provere do tačnosti od par milionitih delova, Veliki prasak se i dalje smatra teorijom. Prostim rečima, ta teorija je potpuno ispravna, ali postoji potreba da se svi aspekti uobliče, i greške ispitivanja svedu na 6. ili 7. decimalu, da bi teoriju zaokružili.

Isto, primera radi, a na Čolićkinu veliku žalost, važi i za Teoriju evolucije.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod moesiasuperior » 28. Sep 2012., 17:33

MarkoEkmedzic je napisao:Jedini zaključak je da konzervativaca savremenog kova u Srbiji nema. Poređenje npr. torijevaca i DSS-ovaca je apsolutno nemoguće. Što bi narod rekao, DSS i torijevci su kao dupe i oko.


Recimo da se formira građanska desnica. Nema ni autentične levice takođe. Partije socijaldemokratke orijentacije koje su kičma evropske levice, u Srbiji nemaju odgovarajućeg političkog partnera. DS koji pledira da bude partija levog centra ima krajnje čudan pogled na istrajnost jednom započete politike. Naime, vladavina DS od 2000 na ovamo je bila od zalaganja za divljački liberalni kapitalizam svojstven zemljama Južne Amerike, zatim krajnje problematična privatizacija praćena velikim aferama pa sve do priča o socijalno odgovornoj državi i socijalnoj pravdi. Politiku su menjali u zavisnosti od koalicionog partnera ( Koštunica, Dinkić ili ono šilježe iz Žitirađe) Na srpskoj političkoj sceni nijedna partija nema konzistentnu ideologiju ili orijentaciju. Svaka ideologija je podređena trenutnom raspoloženju glasačke mašine. U tom vašaru najbolje se snašao SNS sa parolom " mi se zalažemo za sve"
Mada, najveću odgovornost snose građani sa svojim tolerantnim odnosom prema političkim prevrtljivcima kao što su Dačić i Dinkić. Ovaj zadnje pomenuti je neuništiv!
Što se Koštunice tiče, on dugo već nije deo vladajuće garniture a kontraverze oko njegovog učešća u "pokaznoj vežbi" Crvenih beretki na Gazeli je naduvana!

MarkoEkmedzic je napisao:Čolićka je samo proizvod nakaradne selekcije podobnih kadrova, koja vlada ovom zemljom. Napokon, nju je lično Koštunica odabrao, pošto se zna da u strankama kadruju isključivo vođe, kada je reč o najodgovornijim pozicijama u vlasti.


Kako je postavio tako je i smenio. Posle onih njenih izjava o mladoj planerti Zemlji i evoluciji šta je drugo mogao da uradi? Ja mislim da je bilo kakav komentar suvišan.

MarkoEkmedzic je napisao:Nije li nenormalno do apsurda da SPC dobija 2-4 puta više novca iz budžeta od Crvenog krsta Srbije? Nije li drsko i bezobrazno prisiljavati sve građane da doplatnim markicama finansiraju Skadar na Bojani koji već više od dve decenije grade u Karađorđevom Parku? Da podsetim, Aja Sofija je pre 15 vekova, podignuta za 6 godina, sa sve solikavanjem iznutra. Nije li bizarno da nekvalifikovani pop sedi na čelu RRA, i po svojim kriterijumima odlučuje šta je pogodno za emitovanje? Nije li drskost bez presedana to da SPC nema obavezu plaćanja poreza na svoje prihode, koji su sve samo ne transparentni, a mi svi koji radimo, moramo iz svog poreza da odvajamo novac za njihovo zdravstveno osiguranje i penzije? Primera je beskrajno mnogo, nažalost...


Svešteno lice u savetu RRA mi ne smeta, ne znam koju kvalifikaciju trebaju da imaju članovi te agencije ako je pop nekvalifikovan. To nije radno mesto za koje je propisana neka formalna kvalifikacija osim podrazumevanog fakultetskog obrazovanja. Zaista mi nije bilo poznato da su izdvajanja iz budžeta za Crverni Krst toliko niska. Apsolutno podržavam oporezivanje svakog prihoda, bilo kako i od bilo koga ostvarenog. Ako se vodoinstelateru naplaćuje PDV na uslugu zamene gumica na slavini, može se i svećenje vodice da bude oprezovano, makar simbolično. Koliko ja znam, jedina oporezovana delatnost verskih zajednica je izdavačka i maloprodajna. Slažem se da i ostale budu oprezovane! Sada sledi: ALI !! Nije li nenormalno do apsurda da Srbija finasira rad 130 agencija sa skoro 800 miliona Eura godišnje? Srbija drži neprinoskoveno prvo mesto u civilizovanom svetu po broju agencija. Nemačka na primer ima samo 6, francuska nekih 15 mislim dok je evropski prosek 25! Ima se , može se! 130 agencija od kojih dve trećine ima svoje delatnosti u srodnim ministarstvima, Broj zaposlenih je Top Secret kao area 51! Ne zna se! Nikada Vlada nije odgovorila na desetine poslaničkih pitanja na temu broja zaposlenih! I tebi je skaradna prodaja markica a ne finasiranje zapošljavanja partijskih viškova u tim fantomskim agencijama? Dulićev website koji je plaćen 20.000 E ti takođe ne bode oči ili vozni park vlade na kome bi nam pozavideo i saudijski kralj! Onaj propali ortoped je potrošio pet miliona na reklamnu kampanju ( pitam se preko čije agencije) i još drsko brani taj izdatak kao neophodan! Ovo što sam ja ovako na brzinu pomenuo je samo kap u moru pljačke građana i države. Tvoji primeri su potpuno marginalni u odnosu na pravo rasipništvo i pljačku. Da je samo to problem, mi bi živeli u savršenom društvu!


MarkoEkmedzic je napisao:Obama je bolje rešenje za Ameriku, a samim tim i za svet, a da li će se dodvoriti biračima više ili manje time što će reći da je vernik, stvar je tih birača.


Ne slažem se! Obamina spoljna polirika je doživela fijasko. Indukovanje pobuna pod parolom smene diktatora je rezurtiralo desetinama hiljada mrtvih i postavljanjem kalifa umesto kalifa. Umesto Mubaraka i Gadafija vlast je preuzela radikalna islamistička struja odnosno "Muslimanska braća" koja je pod jakim uticajem fundamentalista. Sirija je postala klanica i poligon hladnoratovskog nadmudrivanja bez izgleda za skoro okončanje. Odnosi sa Izraelom su na najnižem stepenu u istoriji pogotovu posle ovog gafa sa odbijanjem susreta sa Netanjahuom! Gvantanamo i dalje radi punom parom a u Avganistanu se situacija nije pomerila ni za milimetar za ove četiri godine. Sve u svemu, zaglavio se u isto blato kao i njegov predhodnik s tim da je otvorio i neka nova žarišta i to bez potrebe. Na unutrašnjem planu je takođe upao u zamku sopstvenih predizbornih obećanja o reformi zdravstvenog sistema i povećanju broja radnih mesta. Mada između Obame i Mita Romnija je mrtva trka, videćemo!

MarkoEkmedzic je napisao:Kao neko ko radi sa fizičarima u CERN-u,


Drago mi je da mogu da pročitam ovakvo nešto.
Inspired by Nature, Based on Reason. The Journey, Not the Destination.
Korisnikov avatar
moesiasuperior
 
Postovi: 36
Pridružio se: 23. Sep 2012., 01:32
Lokacija: Novi Beograd

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod Nikolic » 28. Sep 2012., 18:37

moesiasuperior je napisao:Nije li nenormalno do apsurda da Srbija finasira rad 130 agencija sa skoro 800 miliona Eura godišnje? Srbija drži neprinoskoveno prvo mesto u civilizovanom svetu po broju agencija. Nemačka na primer ima samo 6, francuska nekih 15 mislim dok je evropski prosek 25! Ima se , može se! 130 agencija od kojih dve trećine ima svoje delatnosti u srodnim ministarstvima, Broj zaposlenih je Top Secret kao area 51! Ne zna se! Nikada Vlada nije odgovorila na desetine poslaničkih pitanja na temu broja zaposlenih! I tebi je skaradna prodaja markica a ne finasiranje zapošljavanja partijskih viškova u tim fantomskim agencijama? Dulićev website koji je plaćen 20.000 E ti takođe ne bode oči ili vozni park vlade na kome bi nam pozavideo i saudijski kralj! Onaj propali ortoped je potrošio pet miliona na reklamnu kampanju ( pitam se preko čije agencije) i još drsko brani taj izdatak kao neophodan! Ovo što sam ja ovako na brzinu pomenuo je samo kap u moru pljačke građana i države. Tvoji primeri su potpuno marginalni u odnosu na pravo rasipništvo i pljačku. Da je samo to problem, mi bi živeli u savršenom društvu!

Ovo je pretežno forum ateista, pa je stoga normalno da se pretežno skreće pažnja na greške (i troškove) crkve, a ne državno/političkog sistema. Za takve stvari je primerenije udruženje građana Peščanik, kao i (jedine) nezavisne novine u Srbiji.

O izdvajanjima iz budžeta za potrebe SPC se možete detaljnije informisati ovde.
Slika

Pretragom ministarstva vera (pri kraju teksta) može se videti ko su primaoci budžetskih dotacija. Na žalost, u bazi se ne nalaze projekti koji su finansirani sredstvima, niti svrha pojedinačnih isplata.

Ovde se možete informisati o izdvajanjima za hram Svetog Save. Tu nisu uvršteni prilozi još od tridesetih godina.

Obzirom da SPC krije svoje bilanse stanja i uspeha kao zmija noge, može se samo grubo nagađati o ukupnim godišnjim prihodima. Sledeći tekst pokušava da to promeni.
Nikolic
 
Postovi: 167
Pridružio se: 05. Jul 2012., 06:50

Re: Smeju li pravoslavci da idu na more?

Postod MarkoEkmedzic » 28. Sep 2012., 19:16

Odakle ti ideja da je naduvan Koštuničin citat? Pa to je njegova, da tako kažem "autorska" izjava.

Iz prijave protiv Koštunice, a za podsticanje oružane pobune JSO, i prema njegovim navodima iz štampe, i prema izjavama svedoka iz RDB-a i JSO-a, saznalo se puno o njegovom mešetarenju.

Dva meseca posle 5. oktobra, Gradimir Nalić, kao izaslanik Vojislava Koštunice odlazio je u JSO u prisustvu Radeta Markovića. Predstavljen je toj Jedinici kao budući Ministar unutrašnjih poslova, a on je njima održao patriotski govor, u kom je prema transkriptima sa suđenja, rekao da treba da se okrenu Koštunici, tj. Koštuničinoj strani, i da, ako budu sa Koštunicom – nema Haga.

Kada se u javnosti novembra 2000. godine pojavio izveštaj o praćenju novinara Slavka Ćuruvije, nedvosmisleno se pokazala umešanost Službe RDB u taj slučaj. Time je pokrenuto pitanje smene Radomira Markovića, načelnika Resora državne bezbednosti Srbije. Zoran Đinđić je pretio izlaskom iz tadašnje prelazne vlade: “Marković treba da ode i tu kompromisa nema. To urušava ugled sistema, poverenje u institucije, šteti mu, kao i državi i vlasti” (Politika, 4. novembra 2000). Sledećeg dana, Vojislav Koštunica je ovako odgovorio: “Brzopleto suđenje ljudi sa čelnih položaja u policiji i vojsci, nesumnjivo je protivno državnim interesima” (Politika, 5. novembra 2000). Tek 25. januara 2001. godine Radomir Marković podnosi ostavku, i to ne Vladi Srbije već nenadležnom Predsedniku SRJ, jel'te Vojislavu Koštunici. U toj ostavci Marković obelodanjuje da je sa Koštunicom “imao dogovor” da ostane na funkciji:

Ostavku podnosim u skladu sa obećanjem koje sam dao Predsedniku SRJ Vojislavu Koštunici, i u skladu sa dogovorom koji smo tada postigli: da ostanem na funkciji do izbora nove Vlade Republike Srbije

Istoga dana kada, tokom oružane pobune, JSO postavlja svoj politički zahtev za donošenjem zakona o saradnji sa haškim Tribunalom, identičan zahtev postavlja i Vojislav Koštunica.

Osumnjičeni Aco Tomić, koga je Koštunica nezakonito postavio na mesto načelnika Uprave za vojnu bezbednost, umiruje i uverava osumnjičenog Milorada Ulemeka i Dušana Spasojevića da se Vojska neće mešati u oružanu pobunu JSO-a. Ne treba ni naglašavati koji je mućak od čoveka i sramota za uniformu bio Tomić.

U intervjuu nedeljniku Vreme br. 648 od 5. juna 2003. godine, Vojislav Koštunica pokušava da opravda susret načelnika BIA Radeta Bulatovića i osumnjičenog Ace Tomića sa Ulemekom i Dušanom Spasojevićem tokom oružane pobune, neosnovano objašnjavajući “da je Rade Bulatović nenamerno bio učesnik jednog razgovora koji je načelnik Uprave bezbednosti, general Aca Tomić, opet profesionalno i oficijelno, vodio s nekoliko ljudi koji su od njega zatražili prijem. Načelnik Uprave bezbednosti ne može da bira s kim može da razgovara, a s kim ne.

Naravno da je ovakvo objašnjenje apsurdno jer se kod načelnika Uprave bezbednosti dolazi uz prethodnu najavu i niko ne može “nenamerno” da prisustvuje bilo kom sastanku načelnika Uprave bezbednosti. Pored toga, u doba susreta osumnjičenog Tomića sa osumnjičenim Ulemekom, ovaj već mesecima nije bio Komandant JSO-a niti aktivni pripadnik MUP-a, što je prestao da bude 20. juna 2001. godine, nakon opštepoznatih incidenata koje je izazvao u Kuli i klubu "Stupica". To nije osoba koju osumnjičeni Tomić ima ikakvog razloga da sreće “profesionalno i oficijelno”. Još manje ima razloga da primi notornog dilera droge Dušana Spasojevića, od koga tom prilikom čak i prima poklon, mobilni telefon.

Nedeljnik Vreme br. 637, od 20. marta 2003. objavljuje transkript telefonskog razgovora vođenog 11. novembra 2001. godine u 21:50 između Dušana Spasojevića i nepoznatog muškarca (u transkriptu naveden kao NM):

Duća je zvao NM-a i rekao mu da je premijer otišao u Kulu. Duća: Zovi ovoga i reci mu da kaže onome da nema šanse da se popusti, samo da ne izdaju. Znači, nema šanse da se popusti, odjebaće ga, sad ko izda – pizda. Svoje zahteve moraju da ispune. Nema sile, osim Koštunice, ako on naredi. NM: Misliš da prekinu? On to neće da uradi. Duća: I verovatno sutra dolaze za Beograd. I nema šanse da odustanu, dok ovaj ne ode. Znači, javi mu da zna, ovaj Koštunica. Javi mu da je otišao ovaj tamo. Samo nemoj sa tog telefona.”

Odavde se vidi:
(a) da je Koštunica bio izveštavan o toku pobune, i
(b) da je, po rečima samih pobunjenika, mogao da naredi njen prestanak, što je propustio da učini.

Na kraju, imamo i ovo, ni najmanje naduvano ili vađeno iz konteksta:

U toku pobune, na pitanje novinara da li je reč o oružanoj pobuni, s obzirom da naoružani ljudi drže u blokadi deo grada, Vojislav Koštunica, tada Predsednik SRJ, odgovara danas već čuvenom izjavom:

Znate, radi se o ljudima koji po meni nisu, sem možda kada je reč o funkcionisanju saobraćaja, ni na koji način ugrozili bezbednost zemlje. Posao koji oni obavljaju jeste takav, a neko od njih je i rekao, da nemaju druge uniforme od onih koji imaju. Oni su se pojavili u onome što je njihova radna i svakodnevna odeća. Mislim da su stvari rešavane ranije ovoga ne bi bilo.

Koštunica ovde ponavlja reči koje osumnjičeni Ulemek izrekao u svojoj javnoj podršci pobunjenicima: “Mislim da je jedan ovakav revolt sasvim opravdan i normalan. Znači, recimo, protestuju lekari oni izađu u belim mantilima… protestuju pripadnici JSO oni izađu u svojoj opremi i svojim vozilima… mislim da je to sasvim u redu i da je to njihov način kako oni to ispoljavaju.

Dakle, sve sami citati, bez vađenja iz konteksta. Ne bih dalje o njemu, jer je u pitanju evidentno mutan politkant i mufljuz, a ne neki autentični savremeni desničar, konzervativac.

O nepostojanju autentične levice ili socijaldemokratske opcije takođe ne bih dužio, jer me ni to mnogo ne interesuje. Nema ni jednih ni drugih, i sve je u srpskoj politici mizerni lov u mutnom.

Što se Čolićke tiče, znaš kako, ako nekoga postavljaš za Ministra prosvete, valjda treba da znaš nešto o toj osobi, i kakav stav ima prema oblasti kojom treba da upravlja. Naravno da je morao da je smeni kada je preterala sa budalaštinama, ali nije trebao na prvom mestu ni da je postavlja za ministra, sa takvim pedigreom poremećenog kreacioniste. I da, da ne bi bilo zabune, svi kreacionisti su poremećeni, jer je tvrdnja da je zemlja stara 6-10.000 godina, da su ljudi živeli zajedno sa dinosaurusima, da su sve životinje koje danas poznajemo tako trenutno i stvorene, da su ljudi pre par hiljda godina bili džinovi od 6-7 metara, da je Nojeva barka istorijska činjenica, itd.

Na ovom forumu sa njima nema diskusije.

Tvoje "ali", na priču o neoporezovanju SPC, nije na mestu. To neodoljivo podseća na priču, "Ma, imamo mi i drugih problema, da bi se sada bavili tim-i-tim... kada rešimo veće probleme, vratićemo se na to-i-to".

Jednostavno, to nije ispravno. Kakve veze ima to koliko postoji agencija u Srbiji, sa tim da SPC ne plaća porez, i namiče nenormalna sredstva bez ikakve finansijske kontrole? Nema nikakve veze. Postojanje jedne nepravilnosti ne poništava drugu, ili možda hoćeš da kažeš da nije važno šta radi SPC, nego daj da prvo rešimo pitanje Dulića, pa ovog, pa onog, pa ako ostane vremena, hajde da pričamo i o SPC?

Kako da ne...

Kao što ti je Dobrica lepo napisao, ovo je forum udruženja koje okuplja ateiste, i to one koji ukazuju društvu na probleme vezane za kršenje principa sekularnosti, zagarantovane Ustavom. I to aktivno... ulažemo tužbe, pravimo akcije, radimo na podizanju svesti građana.

Zato, sledeći put, pre pasusa o političkim problemima koji te tište, postavi sebi pitanje šta ti radiš da bi ih rešio.

A SPC upravo i dobija polet da se bahati sve više i više, zaklanjajući se iza takvih priča koje ti ovde pričaš. Te ima i prečih stvari, te ima i većih problema, te nije sad bitno koje limuzine voze popovi, kad političari takođe voze besna kola... e, ali bitno je sve to. Kao birač i svesno biće, trudim se da napravim dobar izbor onda kada su izbori za političke predstavnike. I to je ono što mogu, uz sporadično iskazivanje protesta ili podrške, na način koji smatram smislenim.

Sa druge strane, na ponašanje SPC kao birač nemam nikakav uticaj, dok ta interesna grupa i te kako ima uticaja na moj život.

Kada se to promeni, uveren sam da će i ovo društvo postati spremnije za odlučniji korak napred, ka civilizacijskim, kulčturološkim i sekularnim dostignućima savremenog sveta.

Ko će pobediti u Americi me iskreno savršeno ne zanima, ili me možda zanima tek kao margina dešavanja koja mi direktno i neposredno utiču na život u mojoj zemlji. Mnogo mi je bitnije kako će se ponašati izabrani predstavnici naroda u Republici Srbiji, nego to da li će u Americi pobediti Obama ili Romni, iako mi je lično Obama prihvatljiviji... da me neko uopšte i pita.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

PrethodniSledeća


cron