Protiv dogmi i neznanja (iz jednog drugačijeg ugla)


Protiv dogmi i neznanja (iz jednog drugačijeg ugla)

Postod Junger » 05. Okt 2014., 10:56

Pozdravljam sve članove foruma.Pozivam sve da prisustvuju ovoj temi,jer ćemo ovde obraditi neka pitanja koja izuzetno odudaraju od uobičajenog mišljenja,te bi bilo odlično da se što više ljudi uključi.Ono o čemu ću ovde govoriti dolazi sa jednog potpuno drugog kraja ljudskog mišljenja,filozofije.Filozofija nam takodje ukazuje na sve naše iluzije,dogme i neznanja kojima robujemo odvajkada.Ohrabrujem sve da se uključe,jer uopšte nije važno imate li bar nekog znanja o filozofiji,filozofija se bavi nekim najneposrednijim činjenicama,koje ne trebaju neko vanjsko ispitivanje,merenje,već je nešto što svako može da ispita sam za sebe,BILO KADA i BILO GDE! Osećam potrebu da napomenem da ovo nije nikakva religijska priča,niti sujeverje,već produkt višemilenijskog filozofskog mišljenja.

Ono od čega ću početi,a na šta ćemo se,nadam se,nadovezati dalje,jeste sama srž filozofije.Vidite,postoji jedna iluzija koju svi prihvatamo kao apsolutnu istinu,a koja je,verovali ili ne,jedna od osnova naučnog metoda!To je ideja da je ovaj svet stvaran po sebi.Ovo je isprva teško shvatiti i prihvatiti,ali potrudiću se da iznesem neke činjenice na koje ne obraćamo pažnju.Evo dobrog primera,kada uveče zaspimo i počnemo da sanjamo,za nas je svet snova jedina stvarnost,mi i onde osećamo čvrstinu,miris,vidimo boje,čujemo zvuke,pričamo sa osobama,životinjama,predmetima...po čemu smo sigurni da je ova ,,stvarnost,, ona realna,ona prava?Dalje,vi gledate u ovaj monitor.Sad vas pitam ,,da li taj monitor postoji i kada ga ne opažate,, ? Neću da preteram sa dužinom poruke,ali,mislim da sam dovoljno zanimljivih pitanja postavio.Ne želim da ovo odbacite,već da aktivno učestvujete,jer ovo su stvari koje nećete čuti svaki dan,a veliko se znanje tu krije,i ponavljam,ovo nema veze sa religijom i bajkama,ovo na prvi pogled deluje možda tako,ali,samo zato što filozofsko mišljenje ide dosta iznad naučnog,ne bavi se vanjskim svetom,zakonitostima,već najneposrednijim činjenicama svesti.Ko šta želi da pita,neka pita,neka prigovori,sve ću saslušati i na sve uredno odgovoriti.Pozdrav!
Junger
 
Postovi: 2
Pridružio se: 05. Okt 2014., 08:52


Re: Protiv dogmi i neznanja (iz jednog drugačijeg ugla)

Postod stojadinovicp » 10. Okt 2014., 08:41

To je tvrdi skepticizam i ne vidim ništa zanimljivo u tome. Ako sam mozak-u-tegli, a to ne znam niti mogu da znam, onda je ova relanost jedina koju imam ili mogu da imam realna. Šta dobijam time što ću gubiti vreme na razmišljanje da li jesam ili nisam mozak-u-tegli ako to nikada i nikako ne mogu da saznam?

To što ti ne želiš da mi nešto odbacimo nema nikakvo uticaja na to da li ćemo nešto da odbacimo. Evo ja to odbacujem kao apsolutnu nedokazivu glupost. Otvoren sam za to da neko dokaže suprotno, do tada, nemam nameru da gubim vreme na solipsizam.
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka

Re: Protiv dogmi i neznanja (iz jednog drugačijeg ugla)

Postod Milentijevic » 13. Okt 2014., 15:01

U nastavku prenosimo Apel koleginice Slavice Paunović koja poziva koleginice i kolege sa krvnom grupom "B" da, davanjem krvi, pomognu u lečenju njene ćerke Ivane. Ivana se nalazi na Institutu za Majku i dete i čeka transplantaciju koštane srži.

Ukoliko ste spremni da pomognete, javite se koleginici Slavici na mob: 065/956-0192


Junger je napisao:...Evo dobrog primera,kada uveče zaspimo i počnemo da sanjamo,za nas je svet snova jedina stvarnost,mi i onde osećamo čvrstinu,miris,vidimo boje,čujemo zvuke,pričamo sa osobama,životinjama,predmetima...po čemu smo sigurni da je ova ,,stvarnost,, ona realna,ona prava?Dalje,vi gledate u ovaj monitor.Sad vas pitam ,,da li taj monitor postoji i kada ga ne opažate,, ? Neću da preteram sa dužinom poruke,ali,mislim da sam dovoljno zanimljivih pitanja postavio...

Junger, hvala na prosvetljenju, ali na forumu ima ljudi koji su poneki semestar proveli izučavajući teoriju saznanja... I koji su pri tome pročitali gomilu literature i taj predmet položili, i to najvišom ocenom.

Evo sad ću i ja tebe da zamolim da nešto zamisliš. Zamisli recimo da imaš dete. Tvoje dete ima veoma visoku temperaturu, 39,5. Ta temperatura traje skoro čitav dan. Pokušao si da skineš tu temperaturu tuširanjem mlakom vodom, davao si detetu brufen i eferalgan... Ništa ne pomaže. Da li ćeš otići u spavaću sobu, zaspati i sanjati svoje dete kako je zdravo, ili ćeš možda ipak telefonom pozvati hitnu pomoć, iako je jedino svedočanstvo o postojanju telefona tvoje maglovito čulno iskustvo, a o tome da li postoji nekakva hitna pomoć koju niti čuješ niti vidiš i da ne pričamo.

Prijateljski savet: ne zajebavaj se sa skepticizmom, to je samo gubljenje vremena i energije. To ne služi ničemu i nikuda ne vodi. Pri tome nijedan skeptik neće preći ulicu na crveno, pošto su "automobili možda plod halucionogene droge", "možda ih sanjamo", ili smo možda "mozgovi u tegli" koje kontroliše "maliciozni neuro naučnik", ili nas sve vreme laže Dekartov demon itd.
Milentijevic
 
Postovi: 16
Pridružio se: 18. Mar 2014., 20:47



cron