Razlog za verovanje u Boga

Diskusije o religiji za koje još uvek nema odvojene kategorije ispod

Razlog za verovanje u Boga

Postod Tale » 11. Jul 2012., 15:17

Meni su zanimljiva ova dva razloga. Prvi se odnosi na pitanje početka, kako je sve nastalo? Kosmos, covek, zivotinje, sve zivo i nezivo... Na ova pitanja nije bilo lako dati odgovor u dalekoj proslosti, odgovori na ova pitanja su dati u rasponu od pre nekih 60 do 150 godina. Covek je svhatio da on nije mogao biti tvorac svega, nije umeo objasniti svet oko sebe. Verovatno se i nije preterano trudio, najlakse resenje je da je sve stvorilo neko mocno Bice, koje je on nazvao Bogom. Ljudi su prihvatili takav nacin razmisljanja, svaka civilizacija imala je svoje bogove i svoju kosmologiju, koji su bili povezani. Prosto nije trazio neko drugo resenje ,ovo je bilo najjednostavnije i opste prihvaceno.
Drugi se odnosi na kraj, Covek je svestan svoje prolaznosti, konacnosti i smrtnosti. Cak i ako budeo ziveo 100 godina kraj ce mu kad tad doci. Tokom zivota veze se za prijatelje, porodicu, za sam zivot. Sama pomisao da ce jednoga dana nestati u njemu izaziva teskobu. Svako od nas zeli da zivi, koliko god da mu je los zivot nada se nekoj boljoj buducnosti. Na kraju mu nista ne preostaje nego da veruje da neko vecno bice kao sto je Bog moze da mu pruzi vecni zivot. Ne zeli da se suoci sa krajem, vec se nada, odnosno, veruje.
Tale
 
Postovi: 97
Pridružio se: 03. Jul 2012., 13:20


Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod MarkoEkmedzic » 11. Jul 2012., 16:05

Tačno, i ne sam vezano za kosmogoniju, i za kraj života.

Ljudi su jednostavno isprva sve ono što nisu uspevali da racionalno objasne, poistovećivali sa nekakvim božanskim uticajima.

Odatle i potiču rani politeizmi.

Posle su se pojavili i monoteistički kultovi,koji nisu bili mnogo drugačiji, već su samo drastično izdigli ono vrhovno božanstvo, i postavili ga kao jedino, a sva ostala su sveli ili na njegove manifestacije, ili na nekakve svece, anđele i slično.

U suštini, u korenu svega je bilo nerazumevanje pojava iz sveta oko nas, i strah od nekih od njih.

Zato je i žalosno da danas, sa ovakvim napretkom nauke i spoznaje, još ima onih koji su spremni da racionalno razmišljanje trampe za uobrazilju.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod Tale » 11. Jul 2012., 18:29

Sto je vise covek demistifikovao prirodu, tako se i sama priroda Boga menjala. Vidis, i bozanstvo je proslo jednu fazu evolucije.
Tale
 
Postovi: 97
Pridružio se: 03. Jul 2012., 13:20

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod MarkoEkmedzic » 11. Jul 2012., 18:40

Pa da, na neki način :)

Pošto su bogovi proizvod ljudskog uma, kako je svest napredovala, tako je i tom svom proizvodu davala neka specifičnija svojstva... uf, kada se malo razmišlja o tome, vidi se koliko je čovek radio direktno protiv sebe :?
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod Tale » 11. Jul 2012., 19:21

Setio sam se jos necega, postoji jos jedan zanimljiv razlog, a tice se Pravde. Uzecu dva najdrasticnija primera iz bliske proslosti, Hitlera i Staljina, mada kandidata ima koliko hoces. Obojica su odgovorni za smrt miliona ljudi, Staljin je umro prirodnom smrcu, Hitler samoubistvom. Poenta je da su objica izbegli neku zemaljsku pravdu. Ovo moze vaziti za svakog coveka, koji je pocini neki zlocin, a izmakao ruci pravde. E sad, ovako nesto zaista nema smisla,da se zlocinci izvlace dok nevini pate. Zato mora postojati Bog koji je pravedan i koji ce sve to kompenzovati. Tu je sad nastupa ona prica o strasnom sudu Bozjem.
Tale
 
Postovi: 97
Pridružio se: 03. Jul 2012., 13:20

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod MarkoEkmedzic » 11. Jul 2012., 19:52

Znaš kako, čini mi se da je i taj pojam "pravde" rastegljiv, zavisno od potreba tužitelja.

Staljin je, bar tako savremenici pričaju, umro prilično mučnom smrću, gde se veruje da je bio fizički oduzet, ali svestan, dok jesatima, ako ne i danima umirao, posmatrajući kako oni najbliži saradnici nad kojima se godinama iživljavaju, seire nad njegovom sudbinom.

Kažu da je Berija bio najglasniji, a posle je i on doživeo nimalo lepu sudbinu.

Pitanje je i šta je pravda za ljude sa tako dugačkom listom zločina. Smrtna kazna? Pa, ne bih rekao. Pravda bi trebala da bude takva da neko bude adekvatno kažnjen za svoje zločine.

Staljin je odgovoran za desetine miliona smrti, milione osakaćenih, mučenih, raseljenih, i na svaki drugi način zlostavljanih ljudi.

I kako bi ga iko kaznio za to?

Kako on da proživi istu takvu sudbinu?

Nema tu idealnog rešenja.

I Hitlerova smrt je relativna pravda. Samoubistvom se on donekle elegantno izvukao za sve zločine za koje je odgovoran, a i da je uhvaćen živ, u Nirnbergu bi verovatno bio osuđen na kaznu vešanjem.

Dakle, opet bi se jeftino izvukao.

Sa druge strane, već od '42-'43, kada su se ratna kola okretala naopako po Nemce,Hitler je sve ozbiljnije oboljevao, što mentalno, što fizički, i do proleća '45, već su bile potrebne velike količine raznoraznih lekova i stimulansa, da bi uopšte funkcionisao po nekoliko sati.

Jednostavno, za zločine takve masivnosti, nema adekvatne kazne, osim pogrešnog utiska da je smrću zlikovca došao kraj i njegovoj tiraniji i prilici za zločine.

Naravno, tu je onda i ta divna i anestezirajuća poštapalica o "strašnom sudu", koja je za prosečnog vernika dovoljno dobra uteha, taman kao i ideja o raju koji čeka one koji su pod nepravdom postradali.

Ljudska potreba da se racionališe inače neracionalno ponašanje koje često vodi u zločin, stvara te opasne i besmislene iluzije, u koje se utapa nasretna stvarnost milionskih žrtava.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod NoodlyAppendix » 12. Jul 2012., 18:59

Meni su zanimljiva ova dva razloga

Iako primamljiva pitanja, ipak, postavka je pogresna. Hocu da kazem da, bez obzira sto to jesu razlozi mnogih vernika, to nisu razlozi za verovanje u boga. Tj ako mislim da ispod mnog kreveta borave cudovista, to je razlog da uzmem baterijsku lampu i pogledam sta tamo zaista ima. Ako sam kukavica, necu ni gledati, verovacu drugima. Ako sama sebe ubedjujem da nema nicega, to je zato da bih se osecala bolje. Isti razlog je i pitanje verovanja u boga. Da bi se osecali bolje. Bog ima plan za njih, bice vecno zivi, nekoga ce stici pravda...
Pitanje je samo hoces li stvarno da znas, ili hoces da se osecas sigurno u svom neznanju (cesto i cujem tu recenicu "nekada je bolje ne znati")
Uz pitanje - sta je pravda?
Ako neko tebe prevari, da li je pravda da taj bude prevaren?
Ako ubije, da i on bude ubijen?
Ok, a zasto je taj neko ubio, prevario?
Da li ima neki psihicki poremecaj s kojim se zlopatio celog zivota, teske traume iz detinjstva...? Gde je pravda za njega/nju?
Zato i postoje zakoni i pravila drustvenog ponasanja, koja su opet proizvod nase potrebe da zivimo u zajednicama, nikako nekakve pravde.
Korisnikov avatar
NoodlyAppendix
 
Postovi: 68
Pridružio se: 29. Jun 2012., 01:07

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod Nikolic » 12. Jul 2012., 19:03

U knjizi Teorija dokoličarske klase Torsten Veblen je dao prilično neuobičajenu teoriju razloga za verovanje, ne toliko u boga, koliko u njegove ovozemaljske predstavnike od krvi i mesa. U osnovi svode se na izreku - monkey see, monkey do, kao i na zapanjenost pastve nekada čudesima koje su izvodili (mislim da su najpotpunije opisana u sociološkoj knjizi Obrasci kulture Rut Benedikt), a danas efektom beskorisne ali društveno cenjene dokolice koji odaju uvaženi savremeni predstavnici.
Nikolic
 
Postovi: 167
Pridružio se: 05. Jul 2012., 06:50

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod Tale » 12. Jul 2012., 19:21

NoodlyAppendix je napisao:Iako primamljiva pitanja, ipak, postavka je pogresna. Hocu da kazem da, bez obzira sto to jesu razlozi mnogih vernika, to nisu razlozi za verovanje u boga. Tj ako mislim da ispod mnog kreveta borave cudovista, to je razlog da uzmem baterijsku lampu i pogledam sta tamo zaista ima. Ako sam kukavica, necu ni gledati, verovacu drugima.

Dobro, reci mi koji su po tebi razlozi za verovanje. Daj neki primer. Ovo sa cudovistima ispod kreveta shvaticu u prenesenom zanacenju. Ja sam rekao razlog, mogla je biti neka druga rec, npr. povod. Razlog ili povod ne trazi dokaz necega. Ti si mi odgovorila kao da sam rekao argument ili nesto slicno tome.
Tale
 
Postovi: 97
Pridružio se: 03. Jul 2012., 13:20

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod NoodlyAppendix » 12. Jul 2012., 19:26

Ne, stvar je u tome sto se to cesto i navodi kao razlog verovanja od strane vernika, a ja kazem da to ne moze biti razlog. Ako zeli da zna, onda ne moze da kaze "magic man did it and that's it". S druge strane, ako ne zeli da zna, vec samo da smisli nesto zbog cega ce se osecati bolje, onda ova 3 nisu razlozi, vec izgovori.
A nisam ni shvatila kao argumen.
Btw, sto se mene tice, razloga nema. Da mislim da ima valjanih razloga (koji nisu izgovori), verovatno bih i sama bila vernik.
Korisnikov avatar
NoodlyAppendix
 
Postovi: 68
Pridružio se: 29. Jun 2012., 01:07

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod Tale » 12. Jul 2012., 19:34

NoodlyAppendix je napisao:Ne, stvar je u tome sto se to cesto i navodi kao razlog verovanja od strane vernika, a ja kazem da to ne moze biti razlog.

Ne bih rekao samo od strane vernika, sve sto sam napisao se provlacilo kroz citavu istoriju civilizacije. Pogotovo pitanje o Pocetku.
Tale
 
Postovi: 97
Pridružio se: 03. Jul 2012., 13:20

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod MarkoEkmedzic » 12. Jul 2012., 19:42

Žalosno je da mnogi veruju i "jer se valja", ili "pa verujem jer su svi moji vernici", a u suštini sve je idenje linijom manjeg otpora i traženje poštapalice za životne probleme, umesto da se čovek sa njima suoči.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod Tale » 12. Jul 2012., 20:08

MarkoEkmedzic je napisao:Žalosno je da mnogi veruju i "jer se valja", ili "pa verujem jer su svi moji vernici", a u suštini sve je idenje linijom manjeg otpora i traženje poštapalice za životne probleme, umesto da se čovek sa njima suoči.

Slazem se ja sa tim, to je kod nas uobicajna pojava. Tipa to je tradicija, baba i deda su verovali, itd. Ja samo kazem da ima mnogih koji veruju, svi oni imaju neke svoje razloge, mozda se oni nama cine nelogicnim. Ali tako je kako je. Ja iskreno nemam nista protiv ako neko veruje, ali imam pozitivan stav samo prema vernicima koji imaju neko versko obrazovanje. Koji znaju u sta veruju. Mozda i mi koji zivimo u 21. veku bismo u neka biblijska vremena verovali u bogove i slicno.
Tale
 
Postovi: 97
Pridružio se: 03. Jul 2012., 13:20

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod MarkoEkmedzic » 12. Jul 2012., 20:21

Ja mislim da je to pitanje razuma.

Naravno, i stepena civilizovanosti, sigurno.

Ateista je bilo od kako postoje i vernici, jedno bez drugog ne postoji :D

Razlozi za verovanje jesu sigurno šarenoliki, ali se svi svode na određenu nesigurnost, strah, nezrelost, čak i nedostatak želje da se istražuje i pita, što bi verovatno bio i jedan od najtužnijih razloga.

Protiv vernika u suštini ni jedan normalni ateista nema ništa protiv, nama smeta insistiranje na ispravnosti vere, a bez dokaza, propovedanje u želji da se "vratimo veri", i naravno, maligno uplitanje verskih zajednica u sve pore društva, protivno Ustavu i principima sekularizma.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod Tale » 12. Jul 2012., 21:00

MarkoEkmedzic je napisao:Protiv vernika u suštini ni jedan normalni ateista nema ništa protiv, nama smeta insistiranje na ispravnosti vere, a bez dokaza, propovedanje u želji da se "vratimo veri", i naravno, maligno uplitanje verskih zajednica u sve pore društva, protivno Ustavu i principima sekularizma.

Slazem se sa ovim.
Tale
 
Postovi: 97
Pridružio se: 03. Jul 2012., 13:20

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod stojadinovicp » 12. Jul 2012., 21:37

MarkoEkmedzic je napisao:Protiv vernika u suštini ni jedan normalni ateista nema ništa protiv, nama smeta insistiranje na ispravnosti vere, a bez dokaza, propovedanje u želji da se "vratimo veri", i naravno, maligno uplitanje verskih zajednica u sve pore društva, protivno Ustavu i principima sekularizma.

:!:
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod BubaEliminator » 13. Jul 2012., 19:34

Razloga ima dosta. 1)Samo neznanje o nastanku univerzuma i prvih oblika života na zemlji. Mi nemamo dokazane činjenice kao odgovore na ova dva pitanja. Iznete su predpostvake a naučnici u Svajcarskoj i iz oblasti abiogeneze će pokušati da daju konkretne odgovore sa dokazima. 2) Duboko uverenje o tome kako će Bog nagraditi onog ko je moralan i uporan a kazniti onog koji nije. Naravno milion puta sam čuo kao i većina vas kako ljudi kažu: Pomozi Bože, Hvala ti Bože, Bog će te kazniti, Bog će te nagraditi. Ovo je naravno samo odraaz emocija u datom trenutku ali i to je jedan od razloga. 3) Strah od onoga što dolazi posle smrti. Imamo izjave ljudi koji su tvrdili i koji tvrde da je njihova duša napustila telo i otišla pred Boga koji je odlučio da usliši molitve bližnjih i vrati ih u život kao i nekih koji su bili pred progonstvom u pakao ali je Bog odlučio da im pruži šansu da isprave greške. Postoje i izjave o svetu koji je potpuno drugačiji od onog koji je opisan u raznim religijskim knjigama. Na pitanje nekih ljudi zašto ja ne verujem u ovo odgovorim kontrapitanjem. Kako mogu znati da je ovo tačno i da sve ovo nije bio samo lucidan san? Ne bih više nabrajao, ova 3 se najčešće mogu čuti.
BubaEliminator
 
Postovi: 36
Pridružio se: 08. Jul 2012., 16:30

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod BubaEliminator » 13. Jul 2012., 19:42

Protiv vernika u suštini ni jedan normalni ateista nema ništa protiv, nama smeta insistiranje na ispravnosti vere, a bez dokaza, propovedanje u želji da se "vratimo veri", i naravno, maligno uplitanje verskih zajednica u sve pore društva, protivno Ustavu i principima sekularizma.

Potpisujem. Problem je što ih dosta misli da mi njih mrzimo i ostalo.
BubaEliminator
 
Postovi: 36
Pridružio se: 08. Jul 2012., 16:30

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod MarkoEkmedzic » 13. Jul 2012., 19:54

BubaEliminator je napisao:
Potpisujem. Problem je što ih dosta misli da mi njih mrzimo i ostalo.


Predrasude su strašan problem.

Gotovo po pravilu, na prvu loptu se susrećeš sa komentarima tipa:

- Ma, vi ste sektaši!
- Vi ste izdajnici!
- Vi ste svi komunisti!
- Vi biste nas ubijali!
- Vi biste palili crkve!
- Vi ste nemoralni!
- Vi volite pedere!
- Vi ste satanisti!
- I vi ste vernici - vi verujete da nema boga!
- Vi ste vernici nauke!
- Vi ništa ne poštujete!


Ako se pri tome ni crkva, kao krovna organizacija vernika, ne trudi da pojasni vernicima da se ne sme tako nastupati, makar iz hrišćanske ljubavi, ako ne zato što su u pitanju lažni iskazi, i kada sam pokojni Gojko Stojčević, alijas Pavle kaže da "Biti Srbin znači biti obavezno pravoslavac... Srbin ne može biti ateista... Srbin nekršten ne biva", onda se stvara opasan presedan da se igranjem najnižim pobudama lako pravdaju i nasilje i zločini prema ateistima, i drugim neistomišljenicima.

U isto vreme, stalna je povika na tobožnju ugroženost vernika od ateista, i to u zemlji u kojoj vernici svakako čine apsolutnu većinu, bez obzira na to kako praktikuju svoju veru, i koliko su iskreni u svojim verovanjima.
http://www.casovi.in.rs

Ateista ne veruje niti u jednog boga, ali zato čvrsto veruje u potrebu da društvo postane sekularno, samim tim i napredno i nadasve humano

Slika
Korisnikov avatar
MarkoEkmedzic
 
Postovi: 639
Pridružio se: 28. Jun 2012., 22:50
Lokacija: Beograd, Srbija

Re: Razlog za verovanje u Boga

Postod BubaEliminator » 13. Jul 2012., 21:27

Meni lično niko nije rekao bilo šta od ovoga, zaista nisam imao problema sa nekim zbog svog stava. Stavove koji si nabrojao uglavnom koriste ekstremisti i neinformisani ljudi. Informisani su ali su informacije pogrešne. Recimo mnogi ne znaju razliku izmedju satanizma i satanisticke sekte. Ista priča kao i jehova i jehovski fundamentalizam. Ali to nije bitno kako crkva kaže, tako je.Ako nisam pravoslavac ja sam automatski satanista. Ako su komunisti bili ateisti bar većina njih to ne znači da je svaki ateista komunista. Najveća zabluda je da ako neko ne veruje u Boga da je automatski nemoralna osoba. Ne, vi verujete i tvrdite ja ne verujem i odbijam tvrdnju. Najbolje je zaobići ih u fazonu ja ne verujem, ti veruj u šta god hoćeš, ćao zdravo. Naravno ako je ovo moguće. Ja lično nemam ništa protiv slave naprimer, mene zovu na slavu i idem naravano, moji slave Svetog Iliju, ja nisam tu kada je pop ali zovem ljude koji mene zovu. Sve ovo prolazi u pozitivnoj atmosferi tako da nemam odbojan stav. Sestra me je zvala na krštenje sina i otišao sam naravno i ušao u crkvu ali se nisam prekrstio na ulasku i izlasku, kao i tokom same ceremonije. Inače gomila hrišćanskih običaja ima pagansko poreklo. Zašto crkva ne kaže istinu? Jer im se istina ne sviđa.

SPC je napravila katastrofalnu grešku u prošlosti time što je odbila priznati svakoga ko nije pravoslavac da nije Srbin. Tako danas imaš one koji za sebe kažu da su Hrvati, i Bošnjaci, imamo čak i Srba jevreja. Postoje dokazi o prelasku Srba na druge veroispovesti, što nasilno, što dobrovoljno ali SPC je tu napravila najveću grešku. Naravno oni neće to da priznaju nego je lakše reći kako su satanisti ubačeni u vatikan, kako je vatikan stvorio islam, itd... Zgranut sam koliki broj mladih veruje u ove bajke. Pogledaj Japance naprimer: Ima ih svih veroispovesti a najviše je ipak ateista i to dosta. Tamo to nije problem reći i oni koji su pripadnici neke religije nisu fundamentalni i naravno nemaju problema jer su civilizovano društvo gde se zna red. U drugim zemljama nije probelm reći da si ateist samo je u Srbiji to problem. Ruku na srce ja ponavljam da nisam imao problema ali činjenica je činjenica.

Upravo su oni ti koji su ugroženi jer njihova priča sve manje pije vodu. Sama Biblija koju se ne zna ko je napisao i koja je prepravljana kroz istoriju x puta jednostavno negira naučna otkrića. Što je najgore ona poziva na borbu izmedju dobra i zla. Znaš i sam ko je dobro a ko zlo.
BubaEliminator
 
Postovi: 36
Pridružio se: 08. Jul 2012., 16:30

Sledeća