Ateisti Srbije TV 001 - Pitaj antiteistu

Diskusije o video klipovima udruženja građana "Ateisti Srbije"

Ateisti Srbije TV 001 - Pitaj antiteistu

Postod stojadinovicp » 13. Apr 2013., 21:35

Poslednji put menjao stojadinovicp dana 26. Jul 2013., 09:39, izmenjena samo jedanput
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka


Re: Ateisti Srbije TV 001 - Pitaj antiteistu

Postod Tale » 01. Maj 2013., 00:13

Odlična diskusija, odgledao sam sa zadovoljstvom ceo video. Imam samo nekoliko kratkih pitanja. Kao antiteisti kažete da se borite protiv negativnog uticaja religije, da li možda u religiji vidite nešto pozitivno što bi ateisti mogli da koriste? Da li će novi broj Velikog praska biti "Uskršnje izdanje" kao što je to bio Božićni? Da li bi jedan video mogao biti posvećen kritičkom odnosu Biblije, tako što bi se razmatrali dubiozni i kontroverzni njeni delovi i veoma kritički analizirali?

U jednom delu pitao si Pedja za odnos filozofije i religije, po meni filozofija je na višem nivou je zahteva sumnju, čuđenje a za to je potrebna misao ( intelekt ). I odnosi se veoma kritički prema svim disciplinama, pa i prema religiji. I u filozofiji se pominje Bog, ali je njena lepota u tome što ima toliko filozofskih pravaca, i ako se opredeliš za neki od njih niko te neće gledati sa osudom kao u religiji. Dok u religiji nema sumnje, pa samim tim ni kritičkog razmišljanja već slepog prihvatanja.
Tale
 
Postovi: 97
Pridružio se: 03. Jul 2012., 13:20

Re: Ateisti Srbije TV 001 - Pitaj antiteistu

Postod stojadinovicp » 01. Maj 2013., 09:45

Tale je napisao:Odlična diskusija, odgledao sam sa zadovoljstvom ceo video.

Hvala. Sobzirom na to da je ovo bukvalno prvi pokušaj, i mi mislimo da je bilo super.

Tale je napisao:Kao antiteisti kažete da se borite protiv negativnog uticaja religije, da li možda u religiji vidite nešto pozitivno što bi ateisti mogli da koriste?

Naravno da ima, na primer ceo socijalni aspekt, druženje i interakcija. Zatim dobrovoljni rad i slično. Ali, činjenica je da bukvalno sve pozitivno što se može izvući iz religije se sasvim lako može postići i sekularnim putem. Dakle, nije potrebno verovanje u bajke da bi se to radilo.

Tale je napisao:Da li će novi broj Velikog praska biti "Uskršnje izdanje" kao što je to bio Božićni?

Mislim da neće. Imamo problem sa sklapanjem časopisa u InDesign-u jer imamo samo par ljudi koji to umeju a svi su prezauzeti privatnim obavezama :(

Tale je napisao:Da li bi jedan video mogao biti posvećen kritičkom odnosu Biblije, tako što bi se razmatrali dubiozni i kontroverzni njeni delovi i veoma kritički analizirali?

Odlična ideja. Imaš li, možda, neki materijal kojim bi mogao da doprineseš takvom izdanju?

Tale je napisao:U jednom delu pitao si Pedja za odnos filozofije i religije, po meni filozofija je na višem nivou je zahteva sumnju, čuđenje a za to je potrebna misao ( intelekt ). I odnosi se veoma kritički prema svim disciplinama, pa i prema religiji. I u filozofiji se pominje Bog, ali je njena lepota u tome što ima toliko filozofskih pravaca, i ako se opredeliš za neki od njih niko te neće gledati sa osudom kao u religiji. Dok u religiji nema sumnje, pa samim tim ni kritičkog razmišljanja već slepog prihvatanja.

Slažem se.
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka

Re: Ateisti Srbije TV 001 - Pitaj antiteistu

Postod Tale » 02. Maj 2013., 13:05

Tale je napisao:Da li bi jedan video mogao biti posvećen kritičkom odnosu Biblije, tako što bi se razmatrali dubiozni i kontroverzni njeni delovi i veoma kritički analizirali?

Odlična ideja. Imaš li, možda, neki materijal kojim bi mogao da doprineseš takvom izdanju?

Možda bih mogao da smislim nekih 10-tak pitanja na tu temu, u svakom slučaju spremiću nešto jer me interesuju neki odgovori od teista.
Tale
 
Postovi: 97
Pridružio se: 03. Jul 2012., 13:20

Re: Ateisti Srbije TV 001 - Pitaj antiteistu

Postod Tale » 25. Jul 2013., 23:17

Pedja, pregledao sam 002 i 003 emisiju i imam neke komentare i pitanja pa me zanima da li da ih napisem ovde ili bice posebna tema svaki video?
Tale
 
Postovi: 97
Pridružio se: 03. Jul 2012., 13:20

Re: Ateisti Srbije TV 001 - Pitaj antiteistu

Postod stojadinovicp » 26. Jul 2013., 09:41

dodah 2 i 3 odvojeno
Preveliki Velikorazumni Naukougodni Svemirskočajnični Zmajogaražni Ružičastojednorožni, Njegova Crnorupost, Pastrijarh Ćuftahije. {bezboznik.com, stojadinovic.net}
Slika
Korisnikov avatar
stojadinovicp
 
Postovi: 498
Pridružio se: 29. Jun 2012., 09:27
Lokacija: Aachen, Nemačka