Mirotocive ikone i mosti

Diskusije vezane za pravoslavlje

Mirotocive ikone i mosti

Postod Antares » 09. Okt 2012., 11:37

Caos narode.

Bio bih zahvalan za bilo kakve informacije ili jos bolje ozbiljne reference o mirotocivim ikonama i mostima.
Meni je to vrhunac prave slike pravoslavlja. Jer svi znamo da je to prevara.

Nije da su mi googlatorske sposobnosti najbolje ali prvih deset strana na guglu daje u najboljem slucaju neutralne tekstove na srpskom.
Guglajuci termine na engleskom (Myrrh, Myrrh Streaming Icon, Weeping Icon) je vec bolje, ali nisam siguran koliko je relevantno za domace uslove.
Npr. ovaj trik mi je najupecatljiviji:
What is needed is a hollow statue made of a porous material such as plaster or ceramic. The icon must be glazed or painted with some sort of impermeable coating. If the statue is then filled up with a liquid (surreptitiously, through a tiny hole in the head, for example), the porous material will absorb it, but the glazing will stop it from flowing out. If the glazing, however, is imperceptibly scratched away on or around the eyes, tear-like drops will leak out, as if materializing from thin air. If the cavity behind the eyes is small enough, once all the liquid has dripped out there are virtually no traces left in the icon. When I put it to the test, this trick proved to be very satisfactory, baffling all onlookers.
Antares
 
Postovi: 2
Pridružio se: 09. Okt 2012., 11:12


Re: Mirotocive ikone i mosti

Postod Antares » 09. Okt 2012., 22:27

sada mi je odobrena tema pa da nastavim jer sam poslao nedovrsen post greskom.

Iako ponesto moze da se nadje na engleskom, uopste nisam siguran da je relevantno za domace uslove.

Pa tako da probam da postavim par pitanja na koje ce mozda znalci imati odgovor ili neku referencu.

- Koliko je star fenomen mirotocivih ikona i mosti? U javnosti vlada uverenje da ta cuda postoje od ranog srednjeg veka. OK, verovatno, no pretpostavljam da su izvor za to zitija vizantijskih i domacih svetaca.

- Da li je iko ozbiljan u Srbiji ili u drugim pravoslavnim zemljama uputio izazov vernicima da dokazu ta cuda?

- Da li neko ima ideju koji se trikovi koriste? Citajuci par izvestaja na engleskom stice se utisak da ti trikovi mogu da budu jako uverljivi i tesko dokazivi bez ozbiljne provere (vidi gore quote). No opet ima i najprizemnijih pristupa (tipa da monah u toku same predstave nanosi kapljice ulja na ikonu a pod plastom da on u stvari skuplja miro na krpicu).

- Koliko monaha i svestenika je u stvari upuceno u trik? Sta mislite? Samo jedna osoba u datom manastiru, ili cela bratija...

- Koja je vasa reakcija kada vas rodjaci smaraju sa cudotvornim ikonama?


Jednom prilikom sam visio na pravoslavnom forumu (ehhh, svi povremeno imamo cudne hobije, zar ne...). Tolerantnijem od vecine mesta za skupljanje vernika. Da su vernici uglavnom takvi imali bi smi mi daleko laksi zivot.
Tada je bio u toku raskol Artemija od ostatka SPC. Proterani Artemijevci su se valjda smestili u nekom selu i proneo se glas da je neka njihova ikona pro-mirotocila (valjda je to izraz). Na moje zaprepascenje niko od vernika nije doveo u pitanje to cudo! I pored toga sto ocigledno misle sve najgore o raskolnicima i otpadnicima (njihove reci). Umesto sumnje, opsti komentar je bio da to bob porucuje Artemijevcima da se vrate u okrilje SPC. Genijalno! I to dolazi cak i od nekih ljudi koji prihvataju teoriju evolucije (mada smute nesto oko Adama i Eve...), koji su protiv nasilja, koji bi cak mozda i gledali na drugu stranu ako homoseksualci pravi paradu. I pored svega toga cak i mirotocive ikone kod raskolnika se ne dovode u pitanje.


I da malo ilustrujemo slikama.
Ovaj primer mi izgleda kao najprostiji moguci trik i jedan je od prvih hitova sa guglovanja:
Slika
(fajl je "Mirotocive ikone u Belorusiji 91.jpg")
A tek ova (fajl je "Krvotociva ikona-pre i posle.jpg")
Slika
Pitam se sta koriste jer neke od ovih slika daju utisak moguceg kriminala prema kulturnom nasledju.
Ovako guglajuci slike stice se nekako utisak da rusija+belorusija i grci proizvode mnogo vise cuda... Hmmm, mozda nismo najgori...


Unapred zahvalan!
Antares
 
Postovi: 2
Pridružio se: 09. Okt 2012., 11:12

Re: Mirotocive ikone i mosti

Postod leprechaun » 12. Okt 2014., 22:57

MIrotočivost je po nekim naučnicima posledica načina balzamovanja tela smolama koje se pri promeni temperature delimično tope. Nažalost, to je sve što sam uspela da nađem. Interesantna je i ona prevara sa svećama koje se same pale (beli fosfor i dobro tempiranje).
Korisnikov avatar
leprechaun
 
Postovi: 16
Pridružio se: 01. Jul 2012., 19:47