Pronađeno je 14 rezultata

Re: Da li su nauka i religija kompatibilne?

Tacka 3 I 4 je posledica tvog pogleda na svet. Netačno. TačkE 3 i 4 su posledica posmatranja sveta bez religijski IMBECILNIH predrasuda. Ako gresim, ponudi eksperiment koji pokazuje da na dizajn ne upucuje nista. Spreman sam da preispitam svoj stav, ali samo na osnovu argumenata a ne osnovu tvog su...
od Joca
07. Mar 2013., 17:27
 
Forum: Generalno
Tema: Da li su nauka i religija kompatibilne?
Odgovora: 21
Pogledano: 4193

Re: Da li su nauka i religija kompatibilne?

Tvoj osnovni problem je sto trebas da uradis sledece: 1. Da prihvatis dokaze onakvi kakvi su, bez bilo kakvog predubedjenja. 2. Da ono sto ne umes da objasnis, kazes - ovo ne umem da objasnim. To nije magija, samo ne umem da objasnim. 3. Da ne menjas redlosled uzroka i posledica. Zivot je posledica...
od Joca
07. Mar 2013., 16:42
 
Forum: Generalno
Tema: Da li su nauka i religija kompatibilne?
Odgovora: 21
Pogledano: 4193

Re: Da li su nauka i religija kompatibilne?

Slazem se sa tobom da vernik nesme da 'unese' svju veru u labaratiriju, ali to isto vazi i za ateistu. Niti ateista niti vernik nesmeju da dozvole da njihov pogled na svet utice kako ce tumaciti 'evidence' Kakva glupost! Ateizam je odbijanje tvrdnje za koju ne postoje nikakvi dokazi, to je osnova n...
od Joca
07. Mar 2013., 16:38
 
Forum: Generalno
Tema: Da li su nauka i religija kompatibilne?
Odgovora: 21
Pogledano: 4193

Re: Da li su nauka i religija kompatibilne?

Problem je sto je definicija nauke ateisticka, Zasto je to problem ? Ne razumem. Valjda je to prednost a ne problem. Prednost je sto je nauka ateisticka i sto na nju ne utice nista "iznad" ili "nad" logicno, kao kod religije. Primer koji si naveo da, kada ne moze nesto da objasn...
od Joca
06. Mar 2013., 21:38
 
Forum: Generalno
Tema: Da li su nauka i religija kompatibilne?
Odgovora: 21
Pogledano: 4193

Re: Da li su nauka i religija kompatibilne?

Treba prvo razdvojiti pojmove nauka i naučnik! Naučnik može da bude religiozan. Dokazano je da naš mozak gradi modele ponašanja u odnosu na situacije koje nam se redovno ili često ponavljaju, a ti modeli mogu biti totalno oprečni jedno drugom. Na primer, poznati su primeri vojnika fašističke nemačk...
od Joca
06. Mar 2013., 17:41
 
Forum: Generalno
Tema: Da li su nauka i religija kompatibilne?
Odgovora: 21
Pogledano: 4193

Re: Da li su nauka i religija kompatibilne?

Ako može primer gde Dawkins ili Krauss kažu da "pravi" naučnik ne može biti religiozan? To mi je malo sumnjivo pošto je to logička greška "No True Scotsman". Proslog vikenda sam slusao predavanja Dawkinsa i jos neke New Atheists gde je Dawkins to izjavio da 'pravi' naucnik ne mo...
od Joca
06. Mar 2013., 17:24
 
Forum: Generalno
Tema: Da li su nauka i religija kompatibilne?
Odgovora: 21
Pogledano: 4193

Da li su nauka i religija kompatibilne?

Voleo bih da cujem sta clanovi foruma misleo ovoj temi. Da li nauka iskljucuje religiju? Na zapadu postoje dve struje: tvrdja, koja zastupa tezu da nauka iskljcuje religiju I da pravi naucnik/evolucionista ne moze biti religiozan. Tu struju predvodi Richard Dawkins, PZ Myers, Lawrence Krauss, i drug...
od Joca
06. Mar 2013., 07:01
 
Forum: Generalno
Tema: Da li su nauka i religija kompatibilne?
Odgovora: 21
Pogledano: 4193

Re: Razlog za verovanje u Boga

Agnostik je neko ko nema veru u Boga jer kako kazes argumenti za Bozje postojanje nisu ubedljivi. Agnostik ne tvrdi da nema boga vec da nezna da li ga ima. Neistina! Ako hoćeš da diskutuješ nemoj da koristiš neistine ! Agnostik je, kao što je avocado naveo, osoba koja ne zna da li bog postoji . Tač...
od Joca
18. Jul 2012., 06:08
 
Forum: Generalno
Tema: Razlog za verovanje u Boga
Odgovora: 54
Pogledano: 8352

Re: Razlog za verovanje u Boga

Agnostik je neko ko nema veru u Boga jer kako kazes argumenti za Bozje postojanje nisu ubedljivi. Agnostik ne tvrdi da nema boga vec da nezna da li ga ima. Ateista takodje tvrdi da nema veru u Boga, ali za razliku od agnostika, on ne tvrdi da nezna da li ima Boga, vec tvrdi da Boga nema . Zbog toga...
od Joca
18. Jul 2012., 06:05
 
Forum: Generalno
Tema: Razlog za verovanje u Boga
Odgovora: 54
Pogledano: 8352

Re: Razlog za verovanje u Boga

Iako se slazem sa njihovom konstatacijom, to se ne mogu smatrati razlozi neverovanja vec izgovori za neverovanje To su njihovi razlozi neverovanja ( reason for not believing ), ali nisu valjani razlozi za neverovanje ( reason not to believe ) - reason for and reason to - jasnije sad? Yeap, ali ako ...
od Joca
17. Jul 2012., 15:30
 
Forum: Generalno
Tema: Razlog za verovanje u Boga
Odgovora: 54
Pogledano: 8352

Re: Razlog za verovanje u Boga

Ja sam za sekularnu drzavu, no istorija pokazuje da i sekularna drzava moze biti ista kao ili gora od teokratije ! Limun moze biti nezdraviji od cigarete ako je naprskan cijanidom... ali to bas nije sjajan razlog da se relativizuje pitanje da li je limun zdraviji od cigareta... i nije argument prot...
od Joca
17. Jul 2012., 15:14
 
Forum: Generalno
Tema: Razlog za verovanje u Boga
Odgovora: 54
Pogledano: 8352

Re: Razlog za verovanje u Boga

Naravno, to su razlozi za aktivnije insistiranje na sekularnom društvu. Razumni, racionalni razlozi zbog kojih neko nije vernik su pre svega na nivou nedostatka ikakvog racionalnog dokaza da bog ili bogovi postoje. Ja sam za sekularnu drzavu, no istorija pokazuje da i sekularna drzava moze biti ist...
od Joca
17. Jul 2012., 07:33
 
Forum: Generalno
Tema: Razlog za verovanje u Boga
Odgovora: 54
Pogledano: 8352

Re: Razlog za verovanje u Boga

Razlog zasto neko veruje u nesto ne govori nista o postojanju toga nesto Notirati razliku izmedju razloga i izgovora. Ili ako je lakse razlozi verovanja i razlozi za verovanje . Stvar je formulacije i menjanja znacenja same izjave. To je bila moja pocetna zamerka - formulacija, al me ocito niko nij...
od Joca
16. Jul 2012., 14:48
 
Forum: Generalno
Tema: Razlog za verovanje u Boga
Odgovora: 54
Pogledano: 8352

Re: Razlog za verovanje u Boga

Ne, stvar je u tome sto se to cesto i navodi kao razlog verovanja od strane vernika, a ja kazem da to ne moze biti razlog. Ako zeli da zna, onda ne moze da kaze "magic man did it and that's it". S druge strane, ako ne zeli da zna, vec samo da smisli nesto zbog cega ce se osecati bolje, on...
od Joca
15. Jul 2012., 22:48
 
Forum: Generalno
Tema: Razlog za verovanje u Boga
Odgovora: 54
Pogledano: 8352


cron